Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Филип Здравески
/ 28.12.2023 / 13:28

Фудбалскиот клуб Тиверија од Струмица годинава ја прослави 100-годишнината од своето основање, а 2023 година ја заврши на најдобар можен начин - со промоција на монографијата „100 години Тиверија - еден век фудбалска историја“.

Фото: Сречко Гунчев

Синоќа во НУ Центар за култура „Антон Панов“ во Струмица се одржа промоција на монографијата насловена „100 години Тиверија - еден век фудбалска историја“ со која се затвори одбележувањето на 100-годишнината од формирањето на фудбалскиот клуб Тиверија.

„Направивме обемно фудбалско истражување со детална статистика, резултати, комплетни сезони, табели, фотографии, исечоци од весници, и за прв пат објавени сезони пред втората светска војна. Во оваа монографија овековечивме огромен број на поранешни фудбалери, тренери, претседатели, спортски работници и навивачи на клубот кои оставиле дел од својата младост во струмичка Тиверија“, вели коавторот Ристо Секулов, кој заедно со Аце Стојанов се творци на монографијата.

Тие упатија благодарност на издавачот Општина Струмица и градоначалникот Коста Костадинов, но и до „сите соработници кои дадоа допринос кон изработка на монографијата, а особено до големиот вљубеник во фудбалот од соседна Србија - Небојша Јаковљевиќ“.

Управата на клубот донесе одлука да се доделат бесплатни примероци од монографијата на сите фудбалери, тренери и спортски работници кои се спомнати во монографијата (подетално, за оние што има индивидуална фотографија и напишан текст) и за истите ќе следува по 1 бесплатен примерок. Доставата ќе биде во наредните денови и во првите денови од новата 2024 година.

Како клуб во сенка на попознатите Беласица и АП Брера Струмица, Тиверија денес се натпреварува во 3.МФЛ Исток, каде е на 5. место од 9 екипи, без шанси за пласман во повисок ранг. Затоа, пак, женската екипа е дел од најсилната македонска фудбалска лига и моментално е на 3. место со само три бода заостанување од водечкиот Љуботен.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе