Фото

filter

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Сојузничките на сили на Бугарија, Србија, Грција и Црна Гора со победа над Османлиското Царство и поделба на Македонија ставиле крај на Првата балканска војна.
Read more
filter

Поглед во луксузниот авион HondaJet Elite II

Јапонскиот производител го претстави авионот HondaJet Elite II на настанот European Business Aviation Convention and Exibition во Женева, Швајцарија, за кој вели дека е „најбрз во својата класа“, но и достигнува „најголема височина“ и има „најдолг
Read more
filter

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

На денешен ден, 29 мај, во 1953 година, Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
Read more
filter

28 мај 1937, основан бил автомобилскиот гигант Volkswagen

На 28 мај 1937 година Владата на тогаш нацистичка Германија основала државна компанија за производство на автомобили наречена Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH.
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен бил во употреба мостот Голден Гејт

На денешен ден, 27 мај, во 1937 година, по четиригодишна изградба, бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симбол на Сан Франциско.
Read more
filter

26 мај 1942, потпишан бил Англо-советскиот воен договор

На денешен ден во 1942 година Обединетото Кралство и СССР потпишале договор за воено и политичко сојузништво за борба против нацистичка Германија.
Read more
filter

BMW ја претстави новата Серија 5

Осмата генерација стапува на сцена половина век откако првата Серија 5 ја виде светлината на денот.
Read more
filter

24 мај 1964, најголемата фудбалска катастрофа

Дури 328 луѓе загинале во најголемата фудбалска катастрофа во историјата која се случила во последните моменти од натпреварот меѓу Перу и Аргентина.
Read more
filter

23 мај 1934, убиени биле Бони и Клајд

Злогласните криминалци Бони Паркер и Клајд Бароу биле изрешетани до смрт од страна на здружените полициски сили на Тексас и Лујзијана додека се возеле во украден автомобил.
Read more
filter

22 мај 1939, Хитлер и Мусолини го потпишале Челичниот пакт

Лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер, и лидерот на фашистичка Италија, Бенито Мусолини, го склучиле злогласниот Челичен пакт со кој двете земји влегле во воен и политички сојуз во пресрет на Втората светска војна.
Read more
filter

21 мај 1927, првиот непрекинат лет Њујорк - Париз

На денешен ден, 21 мај, во 1927 година, американскиот авијатичар Чарлс Линдберг станал првиот човек кој успеал со непрекинат лет да прелета од Њујорк до Париз.
Read more
filter

20 мај 1506, умрел Кристофер Колумбо верувајќи дека открил пат до Индија

На 55-годишна возраст во Ваљадолид починал славниот морепловец Кристофер Колумбо кој ја открил Америка, но умрел верувајќи дека го открил патот до Индија.
Read more
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more