Гик

filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

НАСА ја претстави првата мегаракета од системот за вселенски лансирања што ќе ги однесе луѓето на Месечината во оваа деценија.
Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Климатолозите и метеоролозите ја оценуваат оваа пролет како постудена и попроменлива од вообичаеното. Згора на тоа, е и најстудена од 2013 година наваму.
Read more

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано Microsoft Office апликации на нивните компјутери, мора веднаш да го ажурираат својот софтвер бидејќи е откриен нов вирус што може да го компромитира компјутерот.
Read more
play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Кинеската компанија Unitree Robotics го претстави механичкото куче Unitree Go1.
Read more
play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

После NBA 2К21, Among Us и Frostpunk, Epic Games ја даваат бесплатно и играта Control.
Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Јуни ќе ни донесе низа нови игри за PC, PS4, Xbox One и Nintendo Switch. Кои се тие, погледнете во видеото.
Read more
filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Кинеската вселенска агенција објави селфи од роверот на Марс, со платформата за слетување во позадина на која е истакната заставата на Кина.
Read more
filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Компанијата OnePlus го претстави новиот смартфон под назив Nord CE.
Read more
play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Компанијата Sony го претстави професионалниот дрон Airpeak S1 кој беше најавен во јануари.
Read more
filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Израелски археолози за време на ископувања во градот Јавне најдоа недопрено кокошкино јајце старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите во светот, објави Израелскиот орган за антиквитети (IAA).
Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Корисниците на Facebook Messenger можеби ќе размислат да се откажат од популарната апликација по совет на експертот за сајбер безбедност Зак Дофман.
Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Поларната светлина е природна појава на светлина на небото особено во поларните региони. Позната е и како поларна аурора.
Read more
реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more