Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Новата варијанта на коронавирусот, омикрон, најверојатно собрала најмалку една од нејзините многубројни мутации со тоа што презела парче од генетскиот материјал на друг вирус, најверојатно оној што предизвикува обична настинка, кој е прису
Read more

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Lamborghini е познат по своите суперавтомобили, но сега влезе и на гејмерскиот пазар.
Read more
play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Јапонската вселенска агенција JAXA и Honda заеднички тестираа нов „циркулирачки систем за обновлива енергија“ кој би обезбедил кислород, водород и електрична енергија за човечките бази на Месечината, а сега JAXA р
Read more

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Откриена е вонсоларна планета која орбитира околу црвена џуџеста ѕвезда, објавија научниците.
Read more

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Некои апликации за размена на пораки споделуваат повеќе кориснички податоци кога тоа ќе биде побарано од нив.
Read more
filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Италијански археолог ја спореди ерупцијата на Везув во 79 година со фрлањето атомска бомба во Втората светска војна.
Read more

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Голем астероид кој НАСА го означува како „потенцијално опасен“ ќе помине покрај Земјата наредната недела.
Read more

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Илон Маск се потсмеа со новиот директор на Twitter, објавувајќи бизарно меме со стара фотографија од Јосиф Сталин.
Read more

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Британско-американски тим на научници тврди дека го открил виновникот кој стои зад згрутчувањето на крвта кај некои лица имунизирани со вакцината против COVID-19 на AstraZeneca.
Read more
filter

Како настанале новогодишните украси?

Во март 2021 годинава УНЕСКО ги препозна вештините за производство на стакло од германски град како нематеријално културно наследство.
Read more

Како изгледале списоците со задачи на Леонардо да Винчи?

Леонардо да Винчи го исполнувал секој милиметар од своите листови, меѓу цртежите, ставајчи разни белешки.
Read more

Отпечатоци стари 3,6 милиони години откриваат како се исправил човекот

Пет фосилни отпечатоци во вулканска пепел од пред 3,66 милиони години во Танзанија им даваат на научниците нов увид во човечката еволуција и исправениот од, покажувајќи дека неговото потекло е покомплицирано од до
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more