PUBG буди носталгија и се враќа на оригиналната мапа од нејзиниот почеток

Игрицата „PUBG: Battlegrounds“ е доволно стара за да предизвика носталгија, таа е пионер во светот на игриците на Battle Royale, а се појави во 2017 година. Сепак, сега ќе се присети на минатото и ќе ѝ оддаде почит на својата прва мапа.

Развивачот и издавач Krafton ја објави мапата Erangel Classic, која ќе ги репродуцира концептите, графиката, атмосферата и корисничкиот интерфејс на оригиналната мапа, но сето тоа ќе го измеша со модерни карактеристики за да понуди „уживање во гејмплеј на кој гејмерите се навикнаа“. Со други зборови, исто како и со ремастерите на другите класични игрици, целта е да се чувствувате што е можно поблиску до оригиналот, но без да исфрлите суптилни подобрувања во квалитетот од еволуцијата на игрицата. Erangel Classic ќе биде достапна две недели во мај и јуни.

Ако идејата за „реновирана“ мапа ви звучи познато, тоа е затоа што „Fortnite“ на крајот на минатата година ја врати својата оригинална мапа на островот од 2018 година, со што беше срушен рекордот по број на играчи. Мапата достигна 44,7 милиони играчи. Лесно е да се види зошто Krafton сака парче од тој колач.

Специфичните карактеристики на оригиналната мапа вклучуваат магливо и дождливо време, што создава атмосфера на непредвидливост. Дополнително, играчите ќе најдат оружје на стартниот остров, чија моќ ќе биде намалена за да одговара на оригиналот.

Мапата постепено ќе пристигнува на компјутер и конзоли, што всушност ќе го зголеми времето за играње за оние кои ја поседуваат игроцата на повеќе платформи, а исто така потенцијално ќе му помогне на Crafton да продава повеќе предмети.

Erangel Classic ќе биде достапна за компјутер од 14 до 28 мај, а за конзолите од 23 мај до 6 јуни, заменувајќи ја модерната Erangel мапа во тие периоди.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Гејминг

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Read more

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Read more

ASUS го претстави ROG Ally X новиот рачен гејминг компјутер

Read more

Футуристичка столица што е сон на секој гејмер

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе