Како годишните времиња функционираат на другите планети?

Нашата Земја не е единствената планета што има годишни времиња. Земете го Марс, на пример - ги има оние дива бури од прашина што започнуваат во текот на неговата пролет и лето, што ги прави работите прилично хаотични. И земете го ова - на Уран, целата планета во основа се навалува настрана, така што е како една долга, студена зима цело време. Јупитер има луди шеми на ветрови кои ја обиколуваат неговата атмосфера, создавајќи масивни системи на бури кои беснеат со векови. На Венера, нема многу сезонски игри, бидејќи тоа е како постојана летна забава со жешки температури во текот на целата година. Така да, иако Земјата ги има своите сезонски необичности, нашите космички пријатели имаат некои сериозни временски лудории.

реклама

Вести

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Нови видеа

play_arrow
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more
play_arrow

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more
play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more