Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Тешко е да се негира: повеќето од песните што земјите од Југоисточна Европа ги предложија на Евровизија во последниве години имаат ритми многу повеќе во склад со современиот мејнстрим поп отколку со звуците на балканската народна музика. Затоа, чудно е што меѓу песните предложени оваа година на Евровизија го наоѓаме предлогот од Ерменија: парче испеано на ерменски со фолк звуци кои јасно потсетуваат на Југоисточна Европа.

реклама

Музика

Лејди Гага демантира бременост: Само сум лоша во теретана

Read more

Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Read more

По петгодишна пауза се активира Plavi orkestar

Read more

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Read more

Нови видеа

play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more
play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more
play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Read more
play_arrow

7 најдобри фудбалски сезони на сите времиња

Read more
play_arrow

15 најмистериозни подводни аномалии

Read more
play_arrow

Топ 15 најстрашни туристички атракции

Read more