Роботското куче на Boston Dynamics доби крзно

Boston Dynamics, компанија која произведува роботи, објави ново видео од своето куче-робот Spot Mini кое сега има „крзно“.

Познатиот робот Spot Mini е трансформиран од дистописка машина со четири нозе во необична марионета наречена Sparkles.

Сето тоа е дел од проект кој истражува комбинирање на роботика, уметност и забава, бидејќи Sparkles има сино сјајно крзно.

Во оваа прилика беше објавено и видео на кое се гледа како сега изгледаат Spot Mini robopas, а се предизвика интересни коментари кај луѓето.

„Конечно успеавме и во тоа. Луѓето измислија: куче“, гласеше еден од хумористичните коментари.

Boston Dynamics не објави премногу детали за намерите на овој проект, а нема информации за што би можеле да го користат Sparkles во иднина.

реклама

Вести

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Нови видеа

play_arrow
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more
play_arrow

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more
play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more