Подемот и падот на првиот вегански фудбалски клуб

А.С.
/ 13.05.2024 / 19:19

Откако беа купени од Дејл Винс во 2010 година, Форест Грин Роверс станаа првиот вегански фудбалски клуб во светот, првиот карбонски неутрален фудбалски клуб во светот и најзелениот фудбал во светот, според ФИФА.

По дванаесет години напредок, во кој Форест Грин се искачи од Националната лига до Лига 1, Зелената Армија штотуку претрпе едноподруго испаѓање, испаѓајќи од ЕФЛ.

Тоа беше извонреден подем, проследен со катастрофален пад, во толку краток временски период, па во ова видео, HITC Sevens го разгледува патувањето на Форест Грин Роверс, што го прави клубот единствен и зошто нивните поддржувачи не се толку очајни како што може да се замисли.

реклама

Нови видеа

play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more
play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more
play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Read more
play_arrow

7 најдобри фудбалски сезони на сите времиња

Read more
play_arrow

15 најмистериозни подводни аномалии

Read more
play_arrow

Топ 15 најстрашни туристички атракции

Read more