Интернет

Милиони корисници ќе останат без Google Chrome поддршка

Најпопуларниот интернет пребарувач Google Chrome нема да биде достапен за повеќе милиони компјутери низ светот. Причината за тоа е што Google сака да ја прекине поддршката за оперативниот систем Windows 7.
Read more

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Во повеќето случаи Google е пребарувач кој може да биде од голема корист и помош при пронаоѓање на нешто што ви е потребно. Но, понекогаш гуглањето може да биде целосно погрешна одлука.
Read more

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

За да го запре егзодусот на своите корисници на апликацијата за споделување видеоснимки TikTok, Snapchat нуди награда од милион долари дневно за најзабавните видеа, пренесе BBC.
Read more

Топ 10 најлоши лозинки за 2020, дали вашата е меѓу нив?

Компанијата NordPass анализираше повеќе од 275 милиони лозинки изложени во јавност, по откриени од хакерски напади. Од нив направи листа со десетте најчесто употребувани лозинки.
Read more

Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Иако темата за 5G мрежата  е контроверзна за некои, експертите се согласуваат дека тоа ќе донесе револуција и бројни нови можности во различни индустрии, од телемедицина до транспорт, образование и сл.
Read more

WhatsApp воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Апликацијата WhatsApp ќе воведе нова опција што овозможува пораките од телефоните на испраќачот и примателот да исчезнат сами од себе по седум дена.
Read more

Microsoft Edge попопуларен од Firefox: Дали го користите и вие?

Никогаш не го потценувајте противникот.
Read more

Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

SpaceX ја започна бета-фазата од тестирање на сателитите Starlink кои ќе овозможат интернет низ целиот свет.
Read more

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Ако не ви се допаѓа новиот дизајн на социјалната мрежа Facebook, постои начин да се вратите на стариот.
Read more

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Хакерска група донира украдени пари во хуманитарни организации, со цел да го направат светот подобро место за живеење, пренесе BBC.
Read more

Два милиони луѓе заработуваат цело богатство преку социјалните мрежи

Пазарот на труд целосно се смени со интернетот, а потоа социјалните мрежи создадоа цело едно ново поле за водење бизнис.
Read more

Елон Маск сè поблиску до целта за брз интернет од вселената

SpaceX успешно лансираше уште 60 Starlink сателити, па сега ги има повеќе од 700 во вселената. Маск вели дека ова е доволен број за јавна бета верзија на супербрз интернет.
Read more
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more