Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Калифорниската компанија Vast има силна врска со SpaceX и сега потврди дека нејзиниот Haven-1 ќе биде првата оперативна приватна вселенска станица, која ќе биде лансирана во вселената со ракета Falcon 9 во текот на 2025 година, но тоа не е сè.

Васт рече дека Haven -1 ќе стане првата вселенска станица опремена со ласерски терминал на Старлинк, што ќе му овозможи на екипажот на станицата пристап до брз интернет додека орбитира околу нашата планета со голема брзина.

Новиот договор дополнително ја зајакнува врската помеѓу Vast и SpaceX, компанијата веќе има неколку поранешни вработени во SpaceX во својот тим, меѓу кои и техничкиот директор Алекс Хадсон, кој до неодамна беше потпретседател за авионика во компанијата во сопственост на Илон Маск.

Директорот на Vast, Макс Хаут, зборуваше за она што Starlink го носи во вселенската станица Haven -1.

„Ако ви треба брз интернет со мала латентност и постојано поврзување на вселенска станица во орбитата во 2025 година, Starlink на SpaceX е единствената опција. Очекуваме нивното раководство во мрежата и технологијата да продолжи да се забрзува со текот на времето, па затоа сме воодушевени да имаат можност да се здружат со SpaceX за да го користат нивното прво ласерско поврзување на вселенската станица. Ласерскиот терминал на Starlink прикачен на Haven-1 ќе му обезбеди на екипажот брз интернет со мала латентност. Надворешните камери и научните инструменти исто така ќе имаат корист од поврзување со ниска латентност“, рече тој.

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) моментално користи интернет брзини од околу 600 Mbps, кои Haven-1 лесно ќе ги надмине.

Интернетот Starlink на SpaceX им овозможи на луѓето на Земјата да живеат идилични животи надвор од мрежата, а исто така ги поврза цивилите во регионите зафатени од војна, како Украина.

Неодамна, Starlink го докажа својот квалитет додека SpaceX го пренесуваше во живо пробниот лет на ракетата Starship. Терминалот Starlink испраќаше импресивни снимки од летот на Starship низ орбиталниот простор. Врската остана стабилна дури и кога Starship беше „обвиена“ во топка од плазма додека повторно влегуваше во атмосферата на Земјата.

Екипажот на вселенската станица Haven-1 ќе може да ги поврзе и своите лични уреди со Starlink преку Wi-Fi, што ќе обезбеди постојан пристап до брз интернет. На тој начин тие ќе можат да прават стриминг од вселената и да бидат во контакт со луѓето на Земјата.

Vast исто така потврди дека идните вселенски станици исто така ќе користат Starlink интернет.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Интернет

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе