Музика

Во тек е конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ 2024“

Фондацијата Милан Младеновиќ отвори конкурс за наградата „Милан Младеновиќ 2024“. Под слоганот „Prijavi svoju stvar“, конкурсот е отворен од 1 до 31 мај 2024 година.
Read more
play_arrow

„Исплива“ видео: Дали победата на Немо на Евровизија беше наместена?

Read more

Андријана Јаневска: По ова издание на Евровизија, донесов правилна одлука што не прифатив да ја претставувам Македонија

Нашата пејачка Андријана Јаневска е разочарана од годинешното издание на Евровизија. Таа вели дека по ова издание на Евровизија, донела правилна одлука што не прифатила да ја претставува Македонија.
Read more

Koj е Немо – победникот на Евровизија

Благодарение на гласовите од жири комисијата Немо од Шварцарија победи на изборот за песна на Евровизија со песната „The Code“.
Read more
play_arrow

Евровизискиот трофеј го освои Швајцарија, Хрватска втора

Швајцарскиот претставник Немо со песната „The Code“ освои 591 поен, најмногу поради гласовите на жирито.
Read more
play_arrow

Холандија е дисквалификувана од финалето на Евровизија

Холандскиот пејач Јост Клајн е дисквалификуван од Евровизија по инцидент зад сцената.
Read more

Стинг и Coldplay бараат ослободување на иранскиот рапер осуден на смрт

Активистите за човекови права, заедно со 100 музичари, вклучувајќи ги Стинг и „Coldplay“, бараат ослободување на иранскиот рапер Тумаџ Салехи, осуден на смрт поради поддршка на масовните протести во Иран есента 2022 година.
Read more

Пораките на келтски за Палестина не ја измамија Евровизија - Бамби морала да ги тргне

Бамби Таг привлече внимание со необичниот настап на Евровизија, а по првото полуфинале откри дека организаторите ја принудиле да ги отстрани пропалестинските пораки кои сакала да ги испрати преку привремена тетоважа на лицето.
Read more
play_arrow

Израелската претставничка исвиркана на генералната проба на Евровизија

Пејачката Еден Голан, претставничка на Израел на Евровизија, синоќа на генералната проба за втората полуфинална вечер ја изведе својата песна „Hurricane“, но дел од публиката во салата го исвирка нејзиниот настап
Read more
play_arrow

Ирска ги згрози евровизиските гледачи: Гледавме ли сатанистички ритуал?

Еден од највпечатливите настапи на првата полуфинална вечер на Евровизија секако беше оној на ирската претставничка Бамби Таг, која се претстави со песната „Doomsday Blue“.
Read more
play_arrow

Кипарската Шакира воодушеви со настапот во првата полуфинална вечер на Евровизија

Синоќа се одржа првата полуфинална вечер на Евровизија, која ја отвори Елени Фурејра, која ја изведе песната „Fuego“ со која заврши на второто место на ова натпреварување во 2018 година додека го претставуваше Кипар.
Read more
play_arrow
filter

Таjчи по 34 години го облече фустанот што го носеше на Евровизија

Татјана Матејаш Камерон, попозната како Тајчи, го облече фустанот што го носеше во 1990 година на Изборот за песна на Евровизија во Загреб.
Read more
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more