Музика

Концерт на светските ѕвезди како поддршка за здравствените работници во светот

Концерт на светските ѕвезди како поддршка за здравствените работници во светот

Повеќе од 100 музички светски sвезди, вклучувајќи ги Ролинг Стоунс, Пол Мекартни, Лејди Гага, Килерс, Стиви Вондер, Селин Дион, Андреа Бочели, Џенифер Лопез и Били Ајлиш, одржаа виртуелен концерт „Еден свет
Read more
[Кајгана препорака]: #СедиДома и слушај македонска музика

[Кајгана препорака]: #СедиДома и слушај македонска музика

Во време на полициски час и пандемија, ви препорачуваме опуштање со посебно избрани македонски нумери.
Read more
Андреа Бочели за Велигден пееше сам во празната миланска катедрала
play_arrow

Андреа Бочели за Велигден пееше сам во празната миланска катедрала

Славниот оперски пејач Андреа Бочели на Велигден пееше сам во катедралата Дуомо во Милано, испраќајќи порака за љубов и надеж во Италија, но и на целиот свет.
Read more
Виртуелен хор од 700 деца испеа песна за надеж во време на пандемија
play_arrow

Виртуелен хор од 700 деца испеа песна за надеж во време на пандемија

Најголемиот виртуелен хор во светот е составен од 700 деца кои пренесоа порака на надеж и солидарност во текот на пандемијата на коронавирусот.
Read more
Дафи со потресна исповед: Се криев и дозволив силувањето да стане мој сопатник

Дафи со потресна исповед: Се криев и дозволив силувањето да стане мој сопатник

Британската пејачка Дафи неодамна сподели со јавноста дека причината за нејзиното повлекување од естрадата било трауматично искуство од кое тешко закрепнала.
Read more
Пинк е позитивна на коронавирусот, повикува на помасовно тестирање

Пинк е позитивна на коронавирусот, повикува на помасовно тестирање

Познатата американска пејачка Пинк објави денеска дека е позитивна на коронавирусот, како и дека ќе донира по 500.000 долари за две служби за итна помош.
Read more
Aвторoт на хитот „I Love Rock’n’Roll“ почина од коронавирус

Aвторoт на хитот „I Love Rock’n’Roll“ почина од коронавирус

Алан Мерил, автор на хитот „I Love Rock’n’Roll“ почина на 69-годишна возраст во Њујорк, откако се заразил од коронавирусната инфекција COVID-19, соопшти неговата ќерка Лора Мерил.
Read more
Конечно довршена Десеттата симфонија на Бетовен

Конечно довршена Десеттата симфонија на Бетовен

Љубителите на класичната музика ќе мора да се стрпат уште неколку месеци за да ја слушнат целосната верзија на недовршената Десетта симфонија од Лудвиг ван Бетовен.
Read more
Боб Дилан по 8 години објави нова песна
play_arrow

Боб Дилан по 8 години објави нова песна

Музичарот Боб Дилан објави песна од 17 минути за убиството на американскиот претседател Џон Кенеди. Тоа е првата песна издадена во последните 8 години.
Read more
#СедиДома – Музички лектири со Ненад Георгиевски

#СедиДома – Музички лектири со Ненад Георгиевски

Во денови на засилени мерки за заштита од коронавирусот, покрај редовно миење раце и самоизолација, најдоброто што може да го направиме за себе е да продолжиме со хранење на умот.
Read more
Џез легендата Ману Дибанго почина од Covid-19

Џез легендата Ману Дибанго почина од Covid-19

Саксофонистот, пејач и композитор Ману Дибанго почина во Париз откако се зарази со коронавирусот. Тој е еден од првите славни личности кој почина од последиците на COVID-19, пренесе BBC.
Read more
Рундек направи коронавирус преработка на неговиот хит: „To što perem to su ruke“

Рундек направи коронавирус преработка на неговиот хит: „To što perem to su ruke“

Како и многу други уметници од регионот и ширум светот, и Дарко Рундек сними видеопорака до фановите поврзана со актуелната пандемија на коронавирус.
Read more
реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more