Дали Израел ќе биде исфрлен од Евровизија?

На Израел му се заканува опасност да освои „нула поени“ на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија бидејќи музичарите и јавноста повикуваат на бојкот на четирикратниот победник поради воената кампања во Газа, пишува магазинот Politico.

Политиката и претходно се вплеткувала во шареноликиот музички фестивал. Пред две години Русија беше исфрлена од натпреварувањето во 2022 година, а Украина победи.

Повеќе од 1.000 музичари во Шведска потпишаа отворено писмо упатено до организаторот на овогодинешниот настан, Европската радиодифузна унија (ЕБУ), во кое ја обвинуваат за лицемерие пред „хуманитарната катастрофа“ во Газа. Шведска ќе биде домаќин на натпреварот во Малме во мај. Финските уметници, исто така, ја повикаа финската јавна радио и телевизија Yle да изврши притисок врз ЕБУ да спречи „земја вмешана во воени злосторства, која продолжува со воена окупација, да добие можност да настапи јавно за да го полира својот имиџ“.

Јавните радиодифузери-членки на ЕБУ го чувствуваат притисокот

„ЕБУ ја разгледа листата на учесници за натпреварот во 2024 година и заклучи дека израелскиот јавен радиодифузен сервис KAN ги исполнува сите прописи за натпреварување за оваа година“, рече директорот на ЕБУ, Ноел Куран. Ова е во согласност со правилата на другите меѓународни организации кои „ги задржаа израелските учесници на големите натпреварувања“, рече тој.

Но, јавните радиодифузери, членки на ЕБУ, го чувствуваат притисокот. Шведскиот СВТ, домаќин на натпреварот, ја покани ЕБУ да одлучи кој може да учествува. Ирската RTÉ прими речиси 500 е-пошта во кои се бара да се повлече од натпреварот доколку има израелски претставник. Палестинските симпатизери клекнаа полуголи на снегот пред норвешка NKR барајќи исклучување на Израел.

Исландскиот RÚV најави дека ќе ја одложи одлуката дали ќе учествува на овогодинешниот натпревар откако ќе заврши националниот процес на селекција, во кој има и палестинска пејачка. Амбасадорот на Израел во Шведска, Жив Нево, минатиот месец тврдеше дека „повикот на бојкот на Израел значи поддршка на Хамас. Оставете ја политиката надвор од Изборот за песна на Евровизија“, рече тој.

ЕБУ отсекогаш се трудела да се држи настрана од политиката

ЕБУ отсекогаш се трудела да се држи настрана од политиката, па затоа официјалното правило за натпреварувачите е „да не се политизира“ и да не се „инструментализира“ настанот. Дури и исландскиот бенд Хатари беше казнет затоа што вееше палестинско знаме пред камера на настанот во Тел Авив во 2019 година. Но, таквата политичка неутралност не беше толку јасно изразена од 2022 година.

Минатогодишното натпреварување во Ливерпул го карактеризираа сини и жолти знамиња, што значеше гест на солидарност со Украина и борбата на таа земја против руската инвазија. Куран рече дека протерувањето на Русија било поттикнато од „постојаните прекршувања на обврските на руската телевизија во врска со членството во ЕБУ и кршењето на вредностите на јавните медиуми“.

Помеѓу израелскиот KAN и владата „односот е сосема поинаков“, додаде тој.

„Споредбите меѓу војните и конфликтите се сложени и тешки, и како неполитичка медиумска организација не е наше да прибегнуваме кон нив“, смета Куран.

ЕБУ се залага Евросонгот да биде посветен на песните. Тоа е „неполитички музички настан... а не натпревар меѓу владите“ на земјите, рече Куран.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Музика

Бијонсе во разголено издание најави две нови песни, ги објави по Супербоулот

Read more

Дали Израел ќе биде исфрлен од Евровизија?

Read more

Топ 10 најзаразни поп песни во изминатите 10 години

Read more

Времеплов: Тинејџерката Северина на насловна во 1990 година

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Џенифер Анистон блесна со нов стајлинг и разгоре гласини дека е свршена

Читај повеќе

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Читај повеќе

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе