Софтвер

Windows Hello го користат 84% од корисниците на Windows 10

Во последниве години, Microsoft е голем поборник за биометрика при регистрација на уреди, услуги и системи и се чини дека ваквиот став има смисла бидејќи можностите што ги нуди во овој поглед рапидно се шират во о
Read more

Крај на една ера за Microsoft

Adobe Flash, мултимедијалниот софтвер што лансираше безброј анимирани видеа во ерата пред YouTube, официјално е „древна технологија“.
Read more
play_arrow

Како да закажете состанок на Zoom преку мобилната апликација?

Благодарение на апликацијата Zoom, работењето можеше да продолжи за време на пандемијата и мерките за затворање, но оваа апликација стана и посредник во одржување владини состаноци, кулинарски курсеви, ликовни работилници, обуки и божиќни
Read more

AirVisual - бесплатна апликација за следење на квалитетот на воздухот

Ова е добро дизајнирана апликација која нуди точни податоци за квалитетот на воздухот за повеќе од десет илјади градови во повеќе од 80 земји во светот, вклучувајќи ја и Северна Македонија.
Read more

Како Zoom стана најпопуларна апликација во пандемијата?

За време на пандемијата на COVID-19, популарноста на апликацијата за видеоконференции Zoom значително се зголеми, од 10 милиони дневни корисници во декември 2019 година на 300 милиони во април 2020 година.
Read more

Основачот на Zoom поради пандемијата стана еден од најбогатите луѓе во 2020

Основачот и директор на Zoom, Ерик Јуан стана милијардер пред да биде прогласена пандемијата на коронавирусот, а сега е еден од стоте најбогати луѓе во свето, пренесе CNBC.
Read more
play_arrow

Најдобрите скриени карактеристики на WhatsApp

Со овие совети научете како да го збогатите изгледот на вашата порака, како да ги обележите оние што сакате да ги имате при рака, како да го исклучите тонот на разговорот...
Read more

Милиони луѓе останаа без WhatsApp: Дали сте меѓу нив?

Неколку милиони корисници на WhatsApp ќе останат без апликацијата до крајот на овој месец.
Read more

Пет работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Во повеќето случаи, Google е пребарувач што може да биде многу корисен за наоѓање на нешто што ви треба. Сепак, понекогаш може да работи против вас. Прочитајте кои пет работи никогаш не треба да ги пребарувате.
Read more
play_arrow

Како да ја користите опцијата Vanish Mode на Messenger?

Instagram и Messenger неодамна добија нова, интересна опција – пораки што исчезнуваат. Ова е режим за пораки наречен Vanish Mode и можете да го вклучите или исклучите
Read more

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Според податоците објавени од Националниот институт за стандарди и технологија на САД (NIST), алгоритмите што се користат за препознавање лица се подобруваат.
Read more

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Враќањето на избришани СМС пораки на Android смартфон не е лесна задача.
Read more
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more