WhatsApp добива AI chatbot

Четботовите со вештачка интелигенција полека се инфилтрираат во секоја апликација што ја користиме, а најновата во серијата е WhatsApp.

Meta го тестира четботот Meta AI за WhatsApp, а тој тест моментално се одвива во најновата верзија на апликацијата за оперативните системи iOS и Android. Тестот е достапен само за оние што имаат поставено англиски како јазик на споменатата апликација.

Исто така, ова е ограничен тест, што значи дека не секој може да го види четботот за Meta AI во WhatsApp дури и ако ги исполнува условите. Досега оживуваше во избрани земји вклучувајќи ја Индија и само во случај на ограничен број корисници, но тоа наскоро ќе се промени.

Meta AI е интегриран во лентата за пребарување за некои, додека за други има нова икона Meta AI во горниот десен агол, веднаш до копчето за камера и новото копче за разговор.

Meta AI работи како и секој друг четбот и овозможува различни прашања. Со допирање на лентата за пребарување со вклучен четбот за Meta AI, корисникот ќе добие неколку случајно генерирани предлози за тоа што да праша, но можно е да постави кое било друго прашање што сака.

Ќе биде интересно да се види дали WhatsApp може да оди чекор подалеку и да интегрира четбот во разговорите со оглед на тоа што има шифрирање од крај до крај. Досега не отиде толку далеку, па имплементацијата е ограничена на лентата за пребарување.

Тагови
реклама

Софтвер

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Read more

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Read more

Новата верзија на ChatGPT може да флертува и да ги учи корисниците математика

Read more

Како се креира содржина во поновите верзии на Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе