Вести

filter

4 декември 1946, произведен бил првиот Москвич

На денешен ден во 1946 година во московската фабрика за малолитражни автомобили АЗЛК произведен бил првиот автомобил Москвич-400.
Read more
filter

3 декември 1989, Буш и Горбачов објавиле крај на Студената војна

На самитот во Малта американскиот претседател Џорџ Буш и советскиот генерален секретар Михаил Горбачов ги закопале секирите и објавиле официјален крај на Студената војна.
Read more
filter

Ретки историски фотографии кои нудат поинаква перспектива во минатото

Една фотографија, илјада зборови, веројатно сте чуле за ова. Нема ништо поверодостојно од вистински фотографии кои документираат настани од минатото.
Read more
filter

2 декември 1804, Наполеон бил крунисан за цар во Нотр Дам

Пред точно 216 години во Париз за цар бил крунисан Наполеон Бонапарта и тоа од страна на папата Пије VII.
Read more
filter

1 декември 1935, роден е Вуди Ален

Во Бруклин, Њујорк е роден американскиот филмски актер и режисер Ален Стјуарт Конигсберг, познат како Вуди Ален, обновувач на холивудската филмска комедија во седумдесеттите години од 20-тиот век.
Read more
filter

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Плажите во Сиднеј се преполни со луѓе откако викендов беа измерени над 40 степени Целзиусови, со што е постигнат рекордот за најтопла ноќ во ноември откако е почнато мерењето пред 160 години.
Read more
filter

Неделата низ фотографии: 21 - 27 ноември

BBC ги одбра најмоќните фотографии од настаните кои го одбележаа светот во изминатите седум дена. Меѓу нив е и фотографија од мурал на Диего Марадона во Буенос Аирес, кој почина на 60-годишна возраст.
Read more
filter

29 ноември 1945, прво одбележување на Денот на републиката во СФРЈ

Денот на Републиката ја одбележувал годишнината од Второто заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Југославија во Јајце на 29 ноември 1943 година, кога претставниците на партизанското движење на отпорот прогласи
Read more
filter

28 ноември 1912, Албанија прогласила независност од Отоманското Царство

На денешен ден Исмаил Ќемали ја повел албанската нација кон независност отцепувајќи ја од вековното ропство на Отоманското Царство.
Read more
filter

Фотоприказна: Аргентина во солзи се збогува од „богот“ Марадона

Марадона почина завчера во неговиот дом во Тигре, а прелиминарниот извештај за обдукцијата вели дека легендарниот фудбалер му подлегнал на акутниот оток на белите дробови предизвикан од хронична срцева слабост.
Read more
filter

26 ноември 1922, по 3 милениуми отворена гробницата на Тутанкамон

Во долината на Кралевите во Египет, британските археолози за прв пат по 3 илјади години влегле во гробницата на фараонот Тутанкамон.
Read more
filter

25 ноември 1939, излегла од печат збирката песни „Бели мугри” од Кочо Рацин

Во гратчето Самобор, во непосредна близина на Загреб, во печатницата на Драгутин Шпулер, излегла од печат збирката песни „Бели мугри” од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин.
Read more
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more