Apple ја отвори App Store за емулатори на ретро игрици

Емулаторите за игри се долго време забранети од App Store и една од главните причини зошто корисниците во Европа би можеле да посетуваат продавници од трети страни, но тоа се промени.

Apple ги олеснува ограничувањата на App Store и отвора сопствена продавница за емулатори за ретро игрици. Компанијата потврди дека емулаторите се добредојдени на App Store ширум светот и дека игриците може да се нудат за преземање. Сепак, тие игрици мора да ги исполнуваат сите правила, што е показател дека пиратски наслови ќе бидат забранети.

Овој потег на Apple треба да овозможи достапност на емулатори за игрици вообичаено наменети за конзоли, кои се веќе достапни на Android, барем оние што останаа, за да можат да ги користат и сопствениците на iPhone.

Емулаторите за игрици одамна се забранети на iOS, па корисниците на iPhone решение гледаа во jailbreaking и слично. Тие се една од клучните причини зошто сопствениците на iPhone во Европската Унија би можеле да посетуваат продавници за апликации од трети страни, но тоа можеби не е случај сега кога емулаторите се дозволени на App Store.

Заедно со новите правила за емулаторите, Apple ги ажурираше и правилата за супер апликации како WeChat. Мини-игриците и мини-апликациите во овие апликации мора да користат HTML5, што појаснува дека тие не можат да бидат домашни апликации и игрици.

Измената се чини дека е одговор на антимонополската тужба поднесена од САД во која се обвинува Apple дека се обидува да го уништи стримингот на игрици во cloud и супер апликациите. Apple неодамна овозможи cloud стриминг услуги како што се Xbox Cloud Gaming и GeForce Now на App Store.

Надвор од САД, Apple се чини дека реагира на притисокот од Европската комисија. Во друго ажурирање на правилата, компанијата рече дека сега ќе им дозволи на апликациите за стриминг музика во ЕУ да вклучуваат врски што ги носат корисниците до надворешни купувања и обезбедуваат информации за цените. Тоа ќе им овозможи на програмерите „да ги поканат корисниците да дадат адреса за е-пошта со цел да испраќаат врски до веб-локации на програмери со цел купување на дигитална музичка содржина или услуги“.

Откако Европската комисија ги прогласи за незаконски правилата против управување на Apple, Spotify се обиде да ја ажурира својата апликација со линкови до својата веб-страница за купување претплати, но со недели не добиваше одобрение од Apple. Сепак, Spotify сè уште не е задоволен од најновиот потег на Apple бидејќи компанијата од Купертино сè уште планира да наплатува провизија за купувања преку надворешни врски и покрај тоа што еврокомесарката Маргрете Вестагер рече дека Apple мора да дозволи апликациите за стриминг музика „слободно да комуницираат со корисниците“.

„Почитувањето на законот не е опција, но Apple продолжува да ѝ пркоси на таа одлука. Од 6 април Комисијата може да отвори постапки за неусогласеност и да изрекува казни на дневна основа. Време е за решителна акција и на потрошувачите да им се даде вистински избор“, изјави портпаролката на Spotify Жан Моран за The Verge.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Софтвер

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Read more

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Read more

Новата верзија на ChatGPT може да флертува и да ги учи корисниците математика

Read more

Како се креира содржина во поновите верзии на Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе