Microsoft во цел свет ги одвојува Teams и Office

Microsoft објави дека на глобално ниво ја одвојува апликацијата Teams за деловна комуникација и видео повици од својот софтвер Office 365.

Microsoft ги одвои своите два производа во Европа минатата година бидејќи се соочи со казни од регулаторите. Teams беше додаден во Office во 2017 година, но Европската комисија започна да го истражува овој потег по жалбата од Slack во 2020 година.

Портпаролот на Microsoft изјави за BBC дека новиот потег ќе „обезбеди јасност за клиентите“ и дека е „одговор на повратните информации од Европската комисија нудејќи им на мултинационалните компании поголема флексибилност кога сакаат да ги стандардизираат купувањата низ географски области“.

Microsoft исто така откри дека Teams Standalone ќе чини 5,25 долари за новите клиенти.

Сè уште е нејасно дали одлуката за раздвојување на Teams и Office ќе биде доволна за да се избегнат антимонополските обвиненија од Европската Унија.

Во текот на изминатата деценија, Microsoft доби 2,2 милијарди евра казни за поврзување или спојување на два или повеќе производи. Беше прогласен за виновен за кршење на антимонополските прописи и се соочува со парична казна од 10% од неговиот глобален годишен промет.

Во 1998 година, американското Министерство за правда го тужеше Microsoft за користење на доминацијата на платформата Windows за да ја задуши конкуренцијата од ривалските веб-прелистувачи. Оттогаш, компанијата ја олабави контролата врз тоа што производителите на софтвер би можеле да инсталираат на нивните производи, што резултираше со пораст на популарноста на ривалските интернет прелистувачи.

Откако Teams беше одвоен од Microsoft 365 и Office Suites во Европа минатиот октомври, платформата забележа мала промена во големината на својата корисничка база.

Reuters објави дека мобилната апликација Teams на Microsoft одржала рамно ниво на месечни активни корисници во првите три месеци од 2024 година во споредба со претходниот квартал.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Софтвер

Apple ја отвори App Store за емулатори на ретро игрици

Read more

Microsoft во цел свет ги одвојува Teams и Office

Read more

Instagram има скриена игрица - како да се најде?

Read more

Microsoft ја укинува поддршката за Android апликациите на Windows

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе