Најавени промени за Евровизија, организаторите сакаат да биде уште повозбудлива

Годинешната Евровизија ќе има неколку промени кога се во прашање натпреварувачите и времетраењето на гласањето.

Имено, како што наведува шведскиот јавен сервис SVT, се воведуваат бројни промени кои ќе бидат воведени во 2024 година со цел Евровизијата во Малме да биде уште повозбудлива.

Таканаречената Големата петорка, составена од Франција, Италија, Шпанија, Обединетото Кралство и Германија, плус Шведска како домаќин, за прв пат ќе настапи во живо во полуфиналињата.

Инаку, претходно за време на полуфиналните вечери беа пуштани само кратки исечок од генералната проба на Големата петорка. Во првото полуфинале ќе се натпреваруваат Германија, Шведска и Обединетото Кралство, а во второто Италија, Шпанија и Франција.

Исто така, гледачите нема да мора да ја чекаат паузата за да ги слушнат овие претставници, бидејќи тие ќе бидат претставени меѓу настапите на земјите кои се борат за влез во финалето.

„Сметаме дека оваа промена им дава на земјите од Големата петорка и на земјата домаќин поправеден терен за игра во големото финале, бидејќи тие сега имаат можност да настапат на сцената во полуфиналето. Тоа е исто така победа и за публиката во салата и гледачите дома, бидејќи во живо можат да ги видат сите изведувачи што се натпреваруваат оваа година пред големото финале“, рече извршната продуцентка на Евровизија, Еба Адиелсон.

Потоа, гласањето ќе биде продолжено во финалната вечер. Имено, гласањето ќе биде отворено непосредно пред изведбата на првата песна. Ова правило се применува од 1997 година, односно откако публиката можеше да гласа, а единствено во 2010 и 2011 година можеше да се гласа по првата песна.

Дополнително, фановите од земјите што не учествуваат ќе имаат скоро 24 часа да гласаат за своите омилени песни пред да започне секој настап во живо. Онлајн гласањето ќе биде отворено за остатокот од светот веднаш по завршувањето на втората генерална проба за секое полуфинале и големото финале претходната вечер и ќе остане отворено до почетокот на настапите во живо.

Потсетуваме дека натпреварувањето ќе се одржи во Малме, Шведска. Првото полуфинале на Евровизија ќе се одржи на 7 мај, а второто полуфинале на 9 мај. Големото финале е закажано за сабота, 11 мај.

Македонија не учествува годинава, исто како и Турција, Романија, Унгарија, Словачка, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Монако, Андора, Белорусија, Бугарија и Русија.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Избрана најубавата плажа во светот

Read more

Музика

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Read more

Шакира: Пике ме влечеше надолу

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more

Мајкл Џексон остави долг од 500 милиони долари

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе