Тејлор Свифт за прв пат на листата на милијардери на Forbes

Американската поп ѕвезда Тејлор Свифт се најде на листата на светски милијардери на Forbes.

Ова е прв пат Свифт да се приклучи на рангот на милијардери откако нејзиното богатство беше проценето на 1,1 милијарда долари.

Сега пејачката е во истиот ексклузивен клуб како Сем Алтман, креаторот на AI chatbot ChatGPT, додека врвот на листата го зазема Бернар Арно, сопственик на луксузниот француски бренд LVMH со богатство проценето на 233 милијарди долари.

URL

Forbes наведува дека оваа година во светот има 2.781 милијардери, што е нов рекорд. Ова е зголемување за 141 лице на листата во однос на минатата година, односно 26 повеќе од претходниот рекорд. Дополнително, Forbes известува дека елитата е побогата од кога и да е со вкупно богатство од 14,2 илјади милијарди долари.

URL

Свифт се најде на листата на Forbes откако стигна до статус на мегаѕвезда. На Греми наградите таа привлече големо внимание и стана првата која освои четири награди за албум на годината.

Нејзиниот албум 1989 (Taylor's Version) исто така беше најпродаваната плоча минатата година. Не само што Свифт придонесе за музиката, таа исто така го зголеми рејтингот на НФЛ со појавувањето на натпреварите на нејзиното момче Тревис Келси.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Музика

Тејлор Свифт за прв пат на листата на милијардери на Forbes

Read more

Северина за настапот во Скопје: Ваков концерт не очекував

Read more

Папараците ја снимија Шакира со британскиот актер кој е ѕвезда на нејзиниот нов спот

Read more

Бијонсе разголена за новиот албум

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе