По петгодишна пауза се активира Plavi orkestar

На сцената се враќа легендарниот сараевски бенд „Plavi orkestar“, омилениот бенд на некои луѓе во регионот. Бендот првпат по пет години ќе настапи на 6 јули во Славонски Брод, на 3 август во Опатија, на 24 август во Сплит и на 1 септември во Врсар.

Кариерата на бендот ја одбележаа големите хитови, како што се песните „Suada“, „Kaja“, „Bolje biti pijan nego star“, „Sava tiho teče“, чија популарност и присуство постои со години.

Бендот беше основан во Сараево во 1983 година како дел од движењето Нов примитивизам (Novi primitivizam), во кое беа вклучени и „Zabranjeno Pušenje“, Елвис Ј. Куртовиќ и некои други музичари од Сараево. Критичарите го сметаат бендот за еден од најголемите културни феномени во 80-тите и 90-тите, близок и на постарите и на помладите генерации слушатели.

Издадоа 8 албуми, кои се продадени во над 5 милиони примероци, а неколкупати го обиколија светот со вкупно повеќе од 1.500 концерти.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Музика

Лејди Гага демантира бременост: Само сум лоша во теретана

Read more

Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Read more

По петгодишна пауза се активира Plavi orkestar

Read more

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Лејди Гага демантира бременост: Само сум лоша во теретана

Читај повеќе
  • play_arrow

Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл-компилација очекувања наспроти реалност

Читај повеќе
  • play_arrow

По петгодишна пауза се активира Plavi orkestar

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација - машки против женски

Читај повеќе
  • play_arrow

Питбул vs. Чивава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како туната од морските длабочини стигнува до нашите чинии?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идиоти ширум Европа - фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите фејлови на неделата

Читај повеќе