Како туната од морските длабочини стигнува до нашите чинии?

Туната, со својата цврста текстура и богат вкус, стана главна алка во диетите ширум светот, надминувајќи ги културните граници и кулинарските традиции. Нејзиното патување од длабочините на океанот до нашите чинии ја симболизира не само меѓусебната поврзаност на глобалната трговија, туку и сложените еколошки и социо-економски прашања околу потрошувачката на морска храна.

Не може да се зборува за туна без да се признае дека таа е една од најраспространетите видови риби во светот. Од раздвижените рибни пазари во Токио до модерните суши барови во Њујорк, туната ги краси менијата и масите со својата разновидност. Без разлика дали се работи за вкусен магуро од јапонската кујна или сендвич со солена салата од туна, популарен на Запад, оваа риба има ценето место во кулинарските култури ширум светот.

Но, знаете ли како се обработува?

реклама

Наука и технологија

Како туната од морските длабочини стигнува до нашите чинии?

Read more

Армија краби штитат робот од раи

Read more

Древни напредни цивилизации за кои веројатно ретко кој слушнал

Read more

Најопасното оружје во светот сепак не е нуклеарното

Read more

Нови видеа

play_arrow
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more
play_arrow

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more
play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more
play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more