„Убијци“ на тестостеронот кои мажите треба да ги одбегнуваат

А.С.
/ 22.04.2024 / 13:49

Храната има моќ да ве направи посилни и пофит со природно повисоки нивоа на тестостерон, но погрешната храна може да го направи спротивното, со зголемување на естрогенот, намалување на тестостеронот и предизвикување широк спектар на каскадни несакани ефекти како што се зголемување на телесните масти, губење на мускулната маса и опасноста да станете послаби и поуморни. Така, многу луѓе се обидуваат да го зголемат тестостеронот со јадење храна како лук, остриги и ѓумбир, но вистината е дека избегнувањето на храна што има потенцијал да го зголеми нивото на естроген е многу повлијателно бидејќи природно, ние не би консумирале многу од состојките и намирниците кои ни се достапни денес. Ова се најлошите намирници кои веројатно ќе ги „полудат“ вашите хормони со зголемување на естрогенот и намалување на тестостеронот. Со минимизирање на овие намирници ќе го максимизирате нивото на тестостерон за да почувствувате поголема мотивација, енергија и виталност.

реклама

Фит

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Нови видеа

play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
play_arrow

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
play_arrow

7 фудбалски менаџери кои се пробија иако се просечни

Read more
play_arrow

Статива

Read more
play_arrow

7 најлоши одбрани на титула во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Read more
play_arrow

Времеплов: 33 години од највредниот пенал на Дарко Панчев

Read more
play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Read more
play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more
play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Read more
play_arrow

7 најдобри фудбалски сезони на сите времиња

Read more
play_arrow

15 најмистериозни подводни аномалии

Read more