Блокирањето на X платформата веќе не е исто

Платформата Х, порано позната како Twitter, го менува начинот на кој корисниците блокираат содржини.

Илон Маск, сопственикот на платформата X, во неколку наврати изјави дека не е љубител на копчето за блокирање. Сега X го менува начинот на кој функционира блокирањето на платформата.

Наместо тоа, X ја поставува видливоста на одговорот во контекст на блокирање. Претходно, корисникот можеше да блокира некого на X и сепак да одговара на нивните објави. И лицето кое беше блокирано не можеше да го види тој одговор или да знае дека лицето што го блокирало имало интеракција со нивните објави. Тоа сега се менува, па корисниците ќе можат да гледаат директни одговори дури и ако лицето што ги објавило ги блокирало.

Во објава од инженерскиот тим на X, компанијата рече дека промената е „дел од нивната постојана посветеност да го усогласат блокирањето со нивните принципи како јавна социјална мрежа“.

URL

Во соопштението се навестува и дека може да има повеќе промени во процесот на блокирање, што е една од најкористените безбедносни карактеристики на услугата. „Нашата цел е да им овозможиме на корисниците да го контролираат своето искуство додека ја одржуваат јавната видливост на објавите“, велат од компанијата.

Засега, промените во блокирањето не се толку драстични. Некои корисници, кои сакаат повеќе увид во тоа што луѓето зборуваат за нив на платформата, со задоволство ќе ги прифатат. Фактот дека X почнува да ја менува видливоста на претходно блокираната содржина, исто така, може да биде знак за позначајни промени кои доаѓаат на платформата.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Интернет

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе