Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Иако сè уште е неофицијален, овој потег претставува последен напор на кинеската компанија да ја прошири понудата на TikTok во време кога растот на бројот на корисници на оваа социјална мрежа забавува.

Платформата TikTok им даде на некои корисници можност да поставуваат видеа од 60 минути на нивните профили, што потенцијално може да претставува проблем за YouTube и другите услуги за видео стриминг.

Сепак, сè уште не е сосема јасно во кои делови од светот е достапна новата опција, како и дали и кога ќе биде достапна за поголем број корисници.

TikTok потврди за TechCrunch дека новата функција е достапна за ограничен број корисници, но дека не се планира да биде достапна за сите што е можно поскоро.

Иако сè уште неофицијално, ова ажурирање го претставува најновиот напор на кинеската компанија ByteDance, сопственик на платформата TikTok, во обид да ја прошири понудата на својот главен производ во време кога растот на бројот на корисници на социјалната мрежа има забави.

Кога започна во 2016 година, TikTok им дозволи на корисниците да снимаат видеа од 60 секунди. Подоцна, должината беше зголемена на 10 минути, додека некои креатори на содржини имаат можност да снимаат видео клипови од 15 минути.

Главните конкуренти на TikTok, Instagram Reels и YouTube Shorts, им нудат на своите корисници слични должини на видеото.

Новиот тест на функции го става TikTok на исто ниво со YouTube. Можноста за снимање подолги видеа ќе им овозможи на креаторите на содржини да објавуваат подетални упатства или слични типови на популарни влог содржини на таа платформа, за која YouTube е главната платформа.

YouTube го надминува TikTok во однос на вкупните корисници во САД. Статистиката покажува дека 80 проценти од возрасните Американци користеле YouTube минатата година, додека „само“ 33 проценти користеле TikTok, според Business Insider. Расте бројот на корисници кај помладата популација, па така 62 отсто од 18 до 29-годишниците користат TikTok, додека 93 отсто од корисниците на иста возраст користат YouTube.

TikTok, сепак, е пред YouTube во однос на времето за гледање. Предвидувањата за 2024 година велат дека корисниците на TikTok ќе поминуваат во просек по 55 минути дневно на платформата - пет минути повеќе од просекот на YouTube.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Интернет

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more
 

Гик

  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе