X официјално дозволува XXX содржина

Условите за користење на платформата X сега дозволуваат NSFW содржина, освен во профилните слики и банери.

Платформата X (порано позната како Twitter) ги ажурираше своите упатства за да им овозможи на корисниците „да споделат консензуално креирана и дистрибуирана голотија и сексуално однесување на возрасните“, сè додека таквата содржина е означена и не е на истакната позиција како што е слика на профил или банер.

Упатствата се конкретно објаснети во објава од профилот @Safety на платформата X:

Во минатото, X, или Twitter, конкретно не забрануваше порнографски содржини. Платформата стана дури и место за заработка на некои NSFW креатори, по лансирањето на услугата Twitter Blue (сега X Premium).

NSFW содржините (Not Safe For Work) би можеле да станат уште една форма на приход за X, кој се бори со опаѓање на продажбата на реклами откако Илон Маск ја купи компанијата.

X ќе бара од корисниците кои редовно објавуваат NSFW содржини да ги приспособат своите поставки и да ги означат фотографиите и видеата како „чувствителни содржини“.

Новите правила на платформата важат за сите содржини за возрасни, вклучително и генерирана со вештачка интелигенција, фотографска или анимирана содржина. Стандардно, корисниците кои се под 18 години или немаат внесено датум на раѓање не можат да гледаат NSFW материјал.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе