Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Најплатениот јутјубер во светот, MrBeast, ја урна T-Series на листата на најгледани канали на YouTube во долготрајната битка за најголем број претплатници, достигнувајќи бројка од 271 милион претплатници.

Индиската музичка куќа T-Series, која објавува трејлери и музички видеа, го држеше рекордот за најпретплатен канал на YouTube во последните пет години, пред да биде соборена во неделата.

MrBeast, вистинското име му е Џими Доналдсон, веќе беше најследен поединец, а 26-годишниот сега влезе во историјата на платформата со навидум недостижни 271 милион претплатници.

Со речиси 800 видеа, MrBeast се прослави со акробации - вклучително и подарување приватни острови, закопување жив и воспоставување на реална верзија на хитот на Netflix „Squid Game“.

Remote video URL

Во објава на Х, MrBeast рече дека конечно ја „одмаздил“ ѕвездата на YouTube, Феликс Шелбериј, познат како PewDiePie, со тоа што ги надмина 266-те милиони претплатници на каналот T-Series.

Во последователен пост, MrBeast рече дека неговиот канал поставил рекорд за најголемо дневно зголемување на претплатниците досега, растејќи за повеќе од 2 милиона во саботата.

Каналот T-Series првично го постави рекордот во 2019 година претекнувајќи го PewDiePie - на што шведскиот Јутјубер рече дека „потребно е само огромно корпоративно тело со секоја песна во Боливуд“ во музичко видео кое го објаснува неговиот пораз.

За MrBeast да стане најследен поединец и канал на YouTube значи дека тој уште повеќе го проширил своето влијание, како и својата заработка. Во 2022 година, Forbes ја процени неговата нето вредност на околу 500 милиони долари и го рангираше на првото место на листата на 50 најдобри креатори во 2023 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе