Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Во ера кога големите компании ветуваат поголема приватност, не треба многу за да сфатиме дека нашите податоци не се толку заштитени како што мислиме.

Сепак, некои социјални мрежи имаат имплементирано мерки за да нè информираат доколку некој ја изневери довербата и направи скриншот. Snapchat, на пример, ќе испрати такво предупредување ако другата страна го прави тоа за време на кореспонденцијата, а Instagram ако е еднократно видео снимање. А што е со Facebook? Дали оваа платформа нуди некаква заштита или предупредување ако некој направи скриншот додека го гледа нашиот профил или разменувате пораки?

Кога станува збор за профилите, одговорот е не - Facebook нема да ве извести кога некој ќе направи скриншот. Кога споделувате нешто јавно на вашиот Facebook профил, секој може да направи скриншот за да ја зачува содржината. Со други зборови, размислете добро што споделувате преку вашиот профил, бидејќи не можете да бидете сигурни каде ќе завршат вашите податоци, дури и ако ги избришете.

Сепак, иако Facebook не прави ништо за профилите, компанијата презеде некои чекори кога станува збор за пораките.

Во неодамнешното ажурирање на својата платформа Facebook Messenger, Meta воведе нова функција за пораки што исчезнуваат, која автоматски ги брише размените во рок од 24 часа. Ако некој се обиде да ги сними овие разговори кои исчезнуваат, Facebook Messenger ќе ве извести.

За жал, редовните разговори не нудат ист вид на заштита. Ако сакате да ја заштитите вашата приватност, користењето на функцијата за пораки што исчезнуваат е единствениот начин, а тоа значи да ја жртвувате вашата историја на разговори.

Иако не можете да спречите некој да направи скриншот од вашата содржина, можете да го намалите ризикот со заклучување на вашиот профил на Facebook. Ова осигурува дека само некој од вашата листа на пријатели може да го види она што го споделувате.

Кога ќе го заклучите вашиот профил, никој не може да ги гледа вашите фотографии или објави освен ако не го прифатите неговото барање за пријателство. Препорачуваме да ја проверите листата на пријатели и да отстраните некој што не го познавате.

Тагови
реклама

Интернет

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе