TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

TikTok одлучи да ги покрие сите аспекти на социјалните медиуми со своите апликации.

ByteDance, компанијата зад TikTok, тивко лансираше нова социјална апликација која многу личи на Instagram.

Станува збор за апликацијата Whee која е веќе достапна за уредите со Android, но засега само во одредени земји. Според инвеститорот, Whee е нова социјална апликација создадена за корисниците да останат поврзани со блиски пријатели преку спонтани моменти во животот. Во суштина, тоа е апликација слична на Instagram која им овозможува на корисниците да снимаат и споделуваат фотографии од реалниот живот со своите пријатели.

Овој потег е малку чуден со оглед на тоа што ByteDance неодамна го лансираше TikTok Notes, друга апликација која е многу инспирирана од Instagram. Навистина, Whee зазема поличен пристап со тоа што им дозволува само на пријателите да гледаат фотографии и да комуницираат, но причината за постоењето на оваа апликација сè уште е нејасна бидејќи веќе постои една со исти карактеристики.

Со оглед на тоа дека станува збор за „тивко лансирање“, останува да се види дали ByteDance на крајот ќе ја пласира Whee ширум светот или тоа е само тест за „да се почувствува пулсот на пазарот“.

Тагови
реклама

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе