Издаден налог за апсење за Шојгу и Герасимов за воени злосторства

МАКФАКС
/ 25.06.2024 / 15:25

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на поранешниот руски министер за одбрана, Сергеј Шојгу, и началникот на Генералштабот, Валериј Герасимов, за меѓународни и воени злосторства, јавува CNN.

Судот во вторникот рече дека двајцата наводно се одговорни за две воени злосторства: насочување напади врз цивилни објекти и предизвикување прекумерна случајна штета на цивилите или оштетување цивилни објекти.

Тие, како што пренесува медиумот, се обвинети и за злосторства против човештвото.

МКС рече дека наводните злосторства се однесуваат на „голем број напади на многубројни електрани и трафостаници“ извршени од Русија низ Украина во периодот од октомври 2022 година до најмалку март 2023 година.

Со двете потерници вкупниот број највисоки руски функционери обвинети за воени злосторства се искачи на четири бидејќи МКС претходно издаде налози за апсење на претседателот Владимир Путин и руската функционерка Марија Лвова-Белова за државниот сојуз.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе