Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

По неколку години гласини, Canon потврди дека работи на флегшип камера EOS R1.

Би требало да пристигне подоцна оваа година и, иако Canon сè уште не ги открива сите детали, кажа доволно за да го разбуди интересот на сите ентузијасти.

Компанијата вели дека EOS R1 ќе има држач за RF и ќе понуди подобрени перформанси во споредба со EOS R3. Ќе може да се пофали со надграден систем за сликање кој комбинира нов CMOS сензор, нов процесор за слика наречен Digic Accelerator и постоечки процесор Digic X.

Од Canon велат дека системот ќе може брзо да обработува големи количини на податоци и да го подобри автоматскиот фокус. Компанијата тврди дека успеала да ги комбинира можностите на системот за обработка на слика со својата технологија за вештачка интелигенција за да постигне „брзо и прецизно препознавање на објекти“.

Ова ја активира функцијата наречена Action Priority, која, на пример, може да препознае кога некој снима кош ако се фотографира игра, а потоа таа ќе биде во фокус. Системот исто така може да ја помести рамката за автоматско фокусирање во насока на таа личност за да се осигура дека фотографот не ги пропушта клучните моменти.

Canon тврди дека EOS R1 може да ги следи спортистите дури и ако моментално се надвор од видното поле. Фокусот на спортот во најавата за EOS R1 сугерира дека камерата може да се користи уште на Олимписките игри во Париз ова лето.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фото

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Read more

Poetry Camera ги претвора фотографиите во поезија

Read more

Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Read more

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе