Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Неверојатната фотографија од млада поларна мечка како спие на санта мраз му ја донесе на британскиот фотограф-аматер Ними Сарихан наградата Wildlife Photographer of the Year.

Фото: Nima Sarikhan/Wildlife Photographer of the Year

„Неверојатната и потресна фотографија на Сарихан ни овозможува да ја видиме убавината и кревкоста на нашата планета. Неговата фотографија предизвикува размислување и остар потсетник на интегралната врска помеѓу животното и неговото живеалиште и служи како визуелна претстава за штетните влијанија на глобалното затоплување и губењето на живеалиштата“, рече д-р Даглас Гур, директор на лондонскиот Природонаучен музеј.

Сарихан ја направил фотографијата на третиот ден од потрагата по поларните мечки во густата магла на норвешкиот архипелаг Свалбард. Љубителите на фотографии од дивиот свет и природата од целиот свет гласаа и ја избраа оваа фотографија како најдобра од 25-те пријавени. Четири други финалисти добија високи пофалби.

Израелецот Цахи Финкелштајн фотографирал птици кога видел желка во плитка вода на чиј нос во еден момент слетало вилинско коњче.

Фото: Tzahi Finkelstein/Wildlife Photographer of the Year

Романецот Даниел Денческу поминувал часови следејќи ги ѕвездите низ Рим и неговите предградија. Во еден зимски ден без облаци, тој фотографирал јато кое формирало облик на огромна птица.

Фото: Daniel Dencescu/Wildlife Photographer of the Year

Англичанецот Марк Бојд фотографирал две лавици како чистат младенче по враќањето од лов.

Фото: Mark Boyd/Wildlife Photographer of the Year

Фотографијата на поларната светлина и медузата во студените води на фјорд во близина на Трумсе во северниот дел на Норвешка е потпишана од Норвежанецот Аудун Рикардсен, кој користел сопствен систем на прилагодување на фокусот и блендата при една експозиција.

Фото: Audun Rikardsen/Wildlife Photographer of the Year

Петте фотографии ќе бидат изложени на интернет, како и во Природонаучниот музеј во Лондон до 30 јуни.

Тагови
реклама

Фото

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Read more

Poetry Camera ги претвора фотографиите во поезија

Read more

Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Read more

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе