Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Компанијата Insta360 официјално ја претстави малата акциона камера Insta360 GO 3, која го наследи ултра преносливиот модел GO2, а доаѓа со Action Pod и екран осетлив на допир кој може да се врти.

Камерата Insta360 GO 3 тежи само 35 грама, има отвор на блендата f/2,2 и фокусна должина од 11,24 мм. Може да снима фотографии во INSP и DNG формати и видео во MP4 формат. Исто така, фотографиите може да се направат во резолуција од 2.560x2.560 (1:1), 1.440x2.560 (9:16), 2.560x1.440 (16:9) и 2.936x1.088 пиксели (2,7:1), но и да се снима видео во 1.080п, 1.440п и 2.7K резолуција со 24.25, 30 и 50 fps со 2.7K што не поддржува 50 fps.

Камерата има три режими на снимање видео: Pre-Recording, Loop Recording и Timed Capture. Особено интересен е режимот Timed Capture бидејќи овозможува камерата да се програмира за да се вклучи и да започне да снима во одредено време. Има и режим FreeFrame кој ви овозможува да го менувате соодносот по снимањето, што овозможува да снимате едно видео за прикачување како ролна на Instagram во сооднос 9:16 или како видео на YouTube во сооднос 16:9.

Оваа камера може да снима и видео со бавно движење со резолуција од 1.080 п при 120 fps.

Remote video URL

Insta360 GO 3 располага со жироскоп со 6 оски, Flow State стабилизација и 360 Horizon Lock за снимање видео без навалување и изобличување, дури и во сценарија полни со акција. Камерата има и два микрофона за снимање остар звук.

Action Pod има IPX4 сертификат и содржи батерија со капацитет од 1.270 mAh, која се полни преку USB-C порт. Полнењето трае 65 минути.

Што се однесува до камерата, таа има капацитет IPX8 и доаѓа со батерија од 310 mAh која се полни за 35 минути. Едно полнење е доволно за 45 минути работа, но може да се продолжи до 170 минути благодарение на Action Pod.

Камерата е компатибилна со уреди што користат оперативни системи Android и iOS. Достапна е во бела боја и доаѓа во пакет со додатоци Magnet Pendant, Easy Clip, Pivot Stand и Lens Gard. Изборните додатоци вклучуваат приклучок за опашка од мајмун, мини статив 2-во-1 и заштитник на екранот. Има три опции за меморија и тоа 32, 64 и 128 GB, а цените се 430, 450 и 480 евра.

Продажбата во Европа веќе започна.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Фото

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more

Нова ера во развојот на фотосензори за смартфони

Read more

11 најдобри фотографии од дивиот свет за 2022 година

Read more

Победниците на Nature Photographer Of The Year

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе