Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Компанијата Insta360 официјално ја претстави малата акциона камера Insta360 GO 3, која го наследи ултра преносливиот модел GO2, а доаѓа со Action Pod и екран осетлив на допир кој може да се врти.

Камерата Insta360 GO 3 тежи само 35 грама, има отвор на блендата f/2,2 и фокусна должина од 11,24 мм. Може да снима фотографии во INSP и DNG формати и видео во MP4 формат. Исто така, фотографиите може да се направат во резолуција од 2.560x2.560 (1:1), 1.440x2.560 (9:16), 2.560x1.440 (16:9) и 2.936x1.088 пиксели (2,7:1), но и да се снима видео во 1.080п, 1.440п и 2.7K резолуција со 24.25, 30 и 50 fps со 2.7K што не поддржува 50 fps.

Камерата има три режими на снимање видео: Pre-Recording, Loop Recording и Timed Capture. Особено интересен е режимот Timed Capture бидејќи овозможува камерата да се програмира за да се вклучи и да започне да снима во одредено време. Има и режим FreeFrame кој ви овозможува да го менувате соодносот по снимањето, што овозможува да снимате едно видео за прикачување како ролна на Instagram во сооднос 9:16 или како видео на YouTube во сооднос 16:9.

Оваа камера може да снима и видео со бавно движење со резолуција од 1.080 п при 120 fps.

Remote video URL

Insta360 GO 3 располага со жироскоп со 6 оски, Flow State стабилизација и 360 Horizon Lock за снимање видео без навалување и изобличување, дури и во сценарија полни со акција. Камерата има и два микрофона за снимање остар звук.

Action Pod има IPX4 сертификат и содржи батерија со капацитет од 1.270 mAh, која се полни преку USB-C порт. Полнењето трае 65 минути.

Што се однесува до камерата, таа има капацитет IPX8 и доаѓа со батерија од 310 mAh која се полни за 35 минути. Едно полнење е доволно за 45 минути работа, но може да се продолжи до 170 минути благодарение на Action Pod.

Камерата е компатибилна со уреди што користат оперативни системи Android и iOS. Достапна е во бела боја и доаѓа во пакет со додатоци Magnet Pendant, Easy Clip, Pivot Stand и Lens Gard. Изборните додатоци вклучуваат приклучок за опашка од мајмун, мини статив 2-во-1 и заштитник на екранот. Има три опции за меморија и тоа 32, 64 и 128 GB, а цените се 430, 450 и 480 евра.

Продажбата во Европа веќе започна.

Тагови
реклама

Фото

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Read more

Poetry Camera ги претвора фотографиите во поезија

Read more

Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Read more

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе