Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Private space им овозможува на корисниците да создадат посебен простор каде што е можно да се сокријат „чувствителните апликации“ од очите на околината. Овој простор користи посебен кориснички профил кој, кога е заклучен, апликациите не се активни.

Google штотуку ја објави втората Beta верзија на оперативниот систем Android 15, која покрај редовното издание за нивните модели Pixel, сега пристигнува и во верзии за „паметни телефони, таблети и телефони на преклоп“ од брендови како Honor, iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, vivo и Xiaomi.

Според планот што го објави Google, следната бета би требало да се појави во јуни, а последната во јули, по што ќе пристигне и последното официјално издание „петнаесетка“.

Главната карактеристика на оваа бета верзија е новата опција - Private space, кој им овозможува на корисниците да создадат посебен простор во кој е можно да се сокријат „чувствителните апликации“ од очите на околината, што досега можевте да го направите на некои од бројните интерфејси со кои производителите го „облекуваат“ стандардниот Android.

Private space користи посебен кориснички профил, кој се паузира кога е заклучен, така што апликациите во него не се активни. Можете да изберете да користите заклучување на уредот или специјално заклучување само за „приватниот простор“, додека апликациите ќе се прикажуваат во посебен контејнер во стартерот на оваа опција. Апликациите исто така ќе останат скриени од неодамнешните прегледи, известувања, поставки и други апликации кога приватната област е заклучена.

Медија и датотеките генерирани или преземени од корисникот може да се одвојат помеѓу приватниот и главниот простор на уредот. Можете да го користите списокот за споделување на системот и избирачот на фотографии за да дозволите апликациите да пристапуваат до содржината во различни области на просторот. Сето ова е достапно само кога приватниот простор е отклучен.

Меѓу другите нови опции и новитети, Google истакнува дека Android 15 носи подобри и побрзи транзиции помеѓу менијата, апликациите нема да можат да работат „во позадина“ повеќе од 6 часа, со цел да се спречи голема потрошувачка на батеријата. Дополнително, има подобра заштита од злонамерни апликации во заднина, што ги спречува да манипулираат со други апликации, да ги менуваат нивните привилегии и „злоупотреба на интеракциите на корисниците“.

Ова го штити софтверот на уредот од малициозни апликации кои ги активираат активностите на други апликации, создавајќи илузија дека започнатата активност на апликацијата не е злонамерна. Новата верзија на Android треба да им овозможи на корисниците и полесна транзиција кон режимот „слика во слика“.

Виџетите ќе ви дадат подобар преглед за тоа како ќе изгледаат кога ќе ги додадете пред да ги поставите. Корисниците ќе можат сами да ги поставуваат вибрациите за дојдовните известувања, а апликацијата Google Health Connect ќе добие поддршка за уште два типа на податоци: температура на кожата и планови за тренинг.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Софтвер

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more
 

Гик

  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе