Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

YouTube Music за Android конечно доби нова алатка која им овозможува на корисниците да потпевнуваат песна и на тој начин да ја пронајдат, исто како кога пеат или свират мелодија на инструмент.

Софтверот е во тестирање од март, а сѐ што е потребно е да ја допрете иконата за пребарување во горниот десен агол, а потоа брановидната икона до иконата за микрофонот. После тоа, корисникот може да почне да потпевнува или да пее, а потоа ќе се прикажат насловна страница, името на песната, изведувачот, албумот, годината на издавање и други важни информации за песната. Софтверот се заснова на функцијата now Playing на Pixel, која користи технологија за вештачка интелигенција за да го „спореди звукот со оригиналната песна“. Оваа алатка доаѓа како дел од ажурирањето 7.02 за Android.

Засега нема информации за пристигнувањето на новата алатка за верзијата на апликацијата наменета за уреди со оперативен систем iOS, но се очекува таа наскоро да пристигне.

Од друга страна, оваа функција не е баш нова, иако е достапна за прв пат за YouTube Music. Google Search нуди слична алатка од 2020 година, а стандардниот видео сервис YouTube има нешто слично од минатата година. Платформата за онлајн стриминг Deezer, исто така, има алатка hum to search, која се појави во 2022 година.

Тагови
реклама

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе