Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Познатата платформа за стриминг на музика најави зголемување на цените на своите услуги од јули во САД, но се очекува тоа да се прошири и на западните пазари во периодот што следи.

Премиум планот на Spotify ќе чини 11,99 долари месечно, за 1 долар повеќе од претходните 10,99 долари. За планот Duo, кој подразбира двајца корисници, ќе биде поскап за 2 долара со цена од 16,99 долари. Семејниот план се зголемува за 3 долари на 19,99 долари. Студентскиот план е единствениот чија цена од 5,99 долари месечно нема да се промени.

Интересно, новата цена ќе го направи Spotify поскап од Apple Music во САД, кој сè уште чини 10,99 долари и 16,99 долари месечно за индивидуален и семеен план, соодветно.

Сепак, потегот на Spotify може да го мотивира Apple да ги зголеми цените за да одговараат на својот ривал. Продажбата на слични работи по исти цени е очигледно капиталистичка конкуренција.

На Spotify во изминатиот период му оди доста добро, приходите се зголемени за 20%, а има и 14% зголемување на претплатниците. Значи, тоа не е очајнички потег за да заработите повеќе пари, туку обид да се искористи најдоброто од убавите времиња.

Spotify претходно ги зголеми цените во јули минатата година, кога премиум планот отиде од 9,99 долари на 10,99 долари.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Софтвер

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Read more

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе