Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Голема, тркалезна, 4.000 години стара камена зграда откриена на врвот на еден рид на Крит ги збунува археолозите и се заканува да го попречи големиот аеродромски проект на грчкиот туристички остров.

Грчкото Министерство за култура во соопшти дека зградата е „уникатно и исклучително интересно откритие“ од минојската цивилизација на Крит, позната по своите раскошни палати, блескавата уметност и загадочниот систем на пишување. Урнатините на лавиринтската зграда од 1.800 метри квадратни, кои одозгора наликуваат на тркало на огромен автомобил, беа откриени при неодамнешното ископување на археолозите.

Местото беше наменето за радарска станица која ќе го опслужува новиот аеродром во изградба во близина на градот Кастели. Закажано за отворање во 2027 година, се очекува да го замени вториот по големина аеродром во Грција во Ираклион и е дизајниран да опслужува до 18 милиони патници годишно.

Археолозите сè уште не знаат за што служи градбата на врвот на ридот. Сè уште се ископува и нема познати минојски паралели. Така, експертите моментално шпекулираат дека можела да се користи за ритуална или религиозна функција.

Опкружена со 8 скалести камени ѕидови високи до 1,7 метри, внатрешната структура била поделена на помали, меѓусебно поврзани простори и можеби имала плиток конусен покрив.

Во соопштението за печатот на министерството се наведува дека се чини дека тоа не било живеалиште, а наодите од внатрешноста вклучуваат големо количество животински коски.

„Можеби повремено се користело за можни ритуални церемонии кои вклучуваат консумирање храна, вино и можеби принесувања. Неговата големина, архитектонски распоред и внимателна конструкција бара значителна работна сила, специјализирано знаење и силна централна администрација“, се вели во соопштението, додавајќи дека секако било некаков комунален објект кој се издвојува во целата област.

Министерката за култура, Лина Мендони, археолог, вети дека откритието ќе биде зачувано додека се бара друга локација за радарската станица.

„Сите ја разбираме вредноста и важноста на културното наследство... како и потенцијалот за раст на проектот за новиот аеродром“, рече таа. „Можно е да се продолжи со аеродромот и на антиквитетите да им се даде заштитата што ја заслужуваат.

Министерството соопшти дека градбата главно била користена помеѓу 2.000. и 1.700. п.н.е., а била изграден околу времето кога биле изградени првите палати на Крит, вклучувајќи ги Кносос и Фаистос.

Се вели дека некои од нејзините карактеристики се споредливи со раноминојските гробници со пчелни кошници покриени со скалести конусни покриви и гробни могили на други места во Грција.

Богатото културно наследство на Грција често води до конфликт на интереси за време на градежните проекти.

На крајот на минатиот век, целата утврдена населба на ридот од третиот милениум п.н.е беше ископана, а потоа уништена при градежните работи за меѓународниот аеродром во Атина.

Досега се откриени уште најмалку 35 археолошки локалитети при работите на новиот аеродром Кастели и неговите патни врски, соопшти Министерството.

реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе