археологија

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Се верува дека новооткриениот речен канал, скриен под пустински песок и обработливо земјиште, бил користен за транспорт на масивни камени блокови и други материјали користени за изградба на пирамидите.
Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Археолозите открија мистериозни структури скриени под површината во близина на Големата пирамида во Египет, што би можело да биде непозната гробница изградена пред 4.500 години.
Read more

Археолози ја открија бањата на Александар Македонски во палатата во Ајга

Во кралската палата каде Александар Велики бил крунисан за крал на Македонија во 336 година п.н.е. на 20-годишна возраст, археолозите открија простор кој сега е позитивно идентификуван како полузаедничка бања на тинејџерот Александар.
Read more

Повлечена студијата која тврди дека во Индонезија е пронајдена 27.000 години стара пирамида

Контроверзната студија од октомври 2023 година, во која се тврди дека пирамидата Гунунг Паданг во Индонезија била создадена од луѓе пред 27.000 години, неодамна беше целосно повлечена од Wiley, издавач на списанието Archaeological Prospect
Read more
play_arrow

Древна гробница полна со злато откриена во Панама – таму се правеле морничави ритуали

Во древната култура Кокла, која ја населувала областа на Панама помеѓу 200 п.н.е. и 1550 година од нашата ера, се чини дека елитата не се грижела премногу за осаменоста во задгробниот живот.
Read more

Неколку интересни факти за преднеолитска Месопотамија

Поголемиот дел од Месопотамија - модерен Ирак - во тоа време бил прилично ненаселен. Едноставно, бил премногу топол и сув.
Read more

Во Турција пронајдени најстарите остатоци од леб, стари над 8.500 години

Археолозите во Турција соопштија дека го откриле најстариот познат леб во светот, кој датира од 6600 година пред новата ера.
Read more
filter

Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Меѓу складиштата на блескавите златни богатства од ибериското бронзено време, неколку предмети можеби се најскапоцени од сите.
Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Во 1994 година, геолозите мапирајќи ги древните египетски каменоломи идентификуваа 12-километарски дел од варовнички и песочнични плочи што водат од еден каменолом за базалт до езерото Моерис.
Read more

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Археолозите пронајдоа интригантен предмет во северна Шпанија во 2021 година - бронзена рака од железното време, стара околу 2.000 години, со четири реда чудни симболи.
Read more
filter

17 февруари 1923, отворена била гробницата на Тутанкамон

На денешен ден, 17 февруари, во 1923 година, околу 2 часот попладне бил скршен печатот од влезот во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон, и првпат по 3 илјади години гробницата била отворена.
Read more
play_arrow

Научниците запрепастени: Откриено јајце со недопрена жолчка старо 1.700 години

Археолози во Обединетото Кралство се шокирале кога дознале дека 1.700 години старо римско јајце откриено во Ејлсбери сè уште има жолчка внатре.
Read more
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more