740.000 случаи на рак годишно се поврзуваат со една навика

Сите ние понекогаш сакаме да се опуштиме со чаша од нашиот омилен алкохолен пијалак.

Меѓутоа, ако тоа стане навика, лекарите имаат лоши вести бидејќи пиењето алкохол е поврзано со неколку различни видови на рак. Тие исто така откриле дека консумирањето алкохол е поврзано со зголемен ризик од срцеви заболувања.

„Студиите покажуваат дека повеќето Американци не се свесни за поврзаноста помеѓу консумирањето алкохол и ракот. Јасно е дека е потребно дополнителна едукација“, вели онкологот Џејми Л. Копривникар.

Студија од 2020 година покажа дека алкохолот е поврзан со 4 проценти од сите нови дијагнози на рак во светот. Тоа можеби не звучи како многу, но всушност се работи за околу 740.000 случаи.

Центрите за контрола и превенција на болести (CDC) долго време советуваат дека пиењето алкохол го зголемува ризикот од рак на устата и грлото, рак на гркланот, рак на хранопроводникот и рак на дебелото црево, и дека пиењето три или повеќе алкохолни пијалоци дневно е поврзано со зголемен ризик од рак на желудникот и панкреасот.

Само еден алкохолен пијалак може да го зголеми ризикот од висок крвен притисок

„Иако консумирањето алкохол е вообичаен социјален феномен, тој ја зголемува изложеноста на канцерогени супстанци поврзани со ракот на дојката“, истакнува радиологот д-р Тома Омофоје.

Тој додава дека досегашните истражувања не утврдиле дека некој вид алкохол е побезбеден од другите.

Според CDC, ризикот од рак во суштина доаѓа од начинот на кој телата на луѓето го обработуваат алкохолот, разградувајќи го во хемикалија наречена ацеталдехид, која може непоправливо да ја оштети нашата ДНК. Бидејќи го контролира растот на клетките, оштетувањето на ДНК може да предизвика абнормалните клетки да растат, што резултира со тумори.

Плус, ако мислевме дека повремената чаша вино со вечерата е здрава, имајќи предвид дека постојат студии кои тврдат дека антиоксидансите во виното се здрави, лекарите имаат лоши вести и на тој план.

„Претходните студии беа погрешни, а поновите истражувања открија дека нема кардиоваскуларни придобивки поврзани со алкохолот. Само еден алкохолен пијалок на ден може да го зголеми ризикот кај поединецот за состојби како што се висок крвен притисок и неправилен срцев ритам“, заклучува д-р Копривникар.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе