Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Научниците во Кина открија нов вид планинска змија. Таа е опишана како „екстремно агресивна“.

Во оддалечениот округ Ѓинѓијанг во кинеската провинција Јунан, научниците открија нов вид змија. Ова е среден подвид на планински поскок, но се нарекува Ovophis jenkinsi.

Новооткриениот вид змија се разликува од своите роднини првенствено по бојата на кожата, која се движи од темнокафеава до темнопортокалова. Ја красат грди, вообичаени темни дамки.

Освен необичната борба, една од поистакнатите карактеристики на Ovophis jenkinsi е нејзиното однесување. За разлика од повеќето змии кои претпочитаат да бегаат кога се соочени со закана, овој тип на рептил напаѓа агресивно кога се сомнева во опасност.

„Обично овие змии се движат прилично бавно, или кога се вознемирени, стануваат физички агресивни“, известува ZooKeis.

„Кога се загрозени, овие змии ги надувуваат телата и брзо каснуваат“.

Истражувачите ги поврзаа уникатните карактеристики на видот со еволутивната адаптација на суровиот терен во кинескиот пејзаж. Бидејќи се работи за т.н ендемичен вид змија, живее само во споменатиот простор. Не е тешко да се најде таму, додаваат оттаму.

„Активни се главно во есен, бидејќи сакаат студени, влажни и дождливи ноќи. Најверојатно се хранат со помали змии и цицачи“, опишуваат тие.

Во студијата, истражувачите исто така забележаа дека планираат да соберат повеќе информации за овој нов вид змија, вклучувајќи го нејзиниот изглед, распространетост и навики, преку понатамошно набљудување.

реклама

Наука

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Read more

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Read more

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Read more

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе