Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Apple планира да развие апликација за управување со лозинки, односно кодови, кои ќе бидат дел од идните верзии на оперативни системи наменети за iPhone и Mac, тврди новинарот на Bloomberg, Марк Гурман.

Новата апликација ќе се вика Passwords и ќе се натпреварува со апликации како што се 1Password и LastPass, кои вообичаено наплаќаат месечни надоместоци за креирање и складирање единствени лозинки. Apple планира да ја претстави апликацијата на својата годишна конференција на 10 јуни.

Apple веќе генерира и складира уникатни лозинки преку iCloud Keychain, функција што ги синхронизира лозинките на сите уреди на Apple што ги поседува корисникот, како и на компјутерите со Windows преку екстензија на прелистувачот. Сепак, лозинките зачувани во iCloud Keychain се наоѓаат во апликацијата Settings и често тешко се наоѓаат или менуваат. Затоа, апликацијата посветена на лозинки го олеснува овој процес и им нуди на луѓето уште една причина да останат во екосистемот на Apple.

Исто како и неговите ривали, апликацијата Password ќе ги дели лозинките во различни категории како што се сметки, Wi-Fi мрежи и Passkeys. Исто така, ќе овозможи увоз на лозинки од конкурентни апликации и нивно автоматско внесување кога уредот ќе открие дека корисникот се најавува на веб-локација или апликација. Апликацијата Passwords ќе биде компатибилна со слушалките Vision Pro на Apple и, како и Google Authenticator и Authy, ќе поддржува кодови за проверка со два фактора.

Сè уште не е јасно дали апликацијата Passwords ќе овозможи безбедно складирање на датотеки и фотографии, нешто што го нудат 1Password и LastPass.

Покрај апликацијата Passwords, Apple ќе ги претстави следните верзии на софтвер: iOS, iPadOS, MacOS, WatchOS и VisionOS. Овие нови верзии ќе содржат сосема нови функции за вештачка интелигенција.

Тагови
реклама

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе