Кои се најпопуларните имиња во светот?

Имињата Миа, Ема, Лиам и Ноа со години се на врвот по популарност.

Сепак, Мухамед или Мохамед е едно од најчестите имиња во светот. Ова е последица на бројното муслиманско население во светот и традицијата меѓу припадниците на таа религија своите синови да ги именуваат по исламскиот пророк Мухамед.

Во западните земји, меѓу најчестите имиња се Мери (Марија), Џон (Иван), Џејмс (Јаков) и Мајкл (Михаил).

Во Кина, најчестото име е Веи, кое може да има различни значења во зависност од тоа кои знаци се користат за да се напише. Некои од неговите најпопуларни значења се „голем“ и „моќен“.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе