НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

НАСА по грешка емитуваше симулација на астронаут кој се лекува од болест на декомпресија на Меѓународната вселенска станица (МВС), што предизвика шпекулации на социјалните мрежи за можна вонредна состојба.

YouTube каналот на НАСА во живо емитуваше аудио снимка која покажува дека член на екипажот боледува од последици од болест на декомпресија, објави оваа организација на својата официјална сметка на Х.

Во видеото, женски глас бара од екипажот „да го врати командантот во одело“, да му го провери пулсот и да му даде кислород, а подоцна вели дека прогнозата за неговото здравје е „лоша“. НАСА не ги потврди снимките ниту пак го реобјави аудиото.

Неколку вселенски ентузијасти објавија линк до аудио снимка на мрежата Х предупредувајќи дека има сериозна вонредна состојба на МВС.

„Ова аудио е ненамерно и погрешно пренасочено од тековната симулација во која членовите на екипажот и копнените тимови се обучени за различни сценарија во вселената и не е поврзана со вистински итен случај“, се вели во соопштението на контролата на мисијата МВС.

Во соопштението се нагласува дека „нема вонредна ситуација“ на станицата.

Болеста на декомпресија е предизвикана од меурчиња од азот или други гасови во крвотокот поради промена на атмосферскиот притисок. Ова може да влијае на централниот нервен систем и е потенцијално фатално.

Моменталното на МВС се наоѓаат американските астронаути Мајкл Барат, Метју Доминик, Трејси Калдвел-Дајсон и Џанет Ипс, и руските космонаути Николај Чуб, Александр Гребенкин и Олег Кононенко. Последниот е апсолутен светски рекордер по времето поминато на МВС.

Тагови
реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе