МВС

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

НАСА по грешка емитуваше симулација на астронаут кој се лекува од болест на декомпресија на Меѓународната вселенска станица (МВС), што предизвика шпекулации на социјалните мрежи за можна вонредна состојба.
Read more

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Рускиот космонаут Олег Кононенко стана првиот човек кој поминал вкупно илјада дена во вселената.
Read more
play_arrow

Starliner на Boeing конечно успешно лансиран, екипажот отпатува до МВС

Првиот лет со екипаж на вселенското летало Starliner на Boeing конечно започна со успешно лансирање на ракетата Atlas V на United Launch Alliance, речиси еден месец по првичниот датум.
Read more

Што се случи со 2,6 тони вселенските батерии што деновиве одеа кон Земјата?

Огромна палета со батерии исфрлена од Меѓународната вселенска станица неконтролирано леташе кон Земјата, а бидејќи никој не ја контролираше на кој било начин, беше многу тешко да се предвиди каде може да завршат деловите од батериите.
Read more
filter

Обединетото Кралство планира целосно своја мисија во вселената

Четворица британски астронаути наскоро треба да отпатуваат во орбитата и тоа во целосно британска мисија.
Read more

Руската спасувачка мисија се закотви на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод Soyuz се закотви на Меѓународната вселенска станица синоќа со цел да врати двајца руски космонаути и еден американски астронаут на Земјата во септември, бидејќи бродот со кој дојдоа е во де
Read more

Роскосмос: Оштетеното вселенско летало за снабдување падна во океан

Руското вселенско летало за снабдување Прогрес МС-21, кое се симна од Меѓународната вселенска станица (МВС) поради оштетување, денеска се запали по враќањето на Земјата и се урна во Тихиот Океан.
Read more
play_arrow

Милиметарска дупка на руската вселенска капсула, ситуацијата е опасна

Дупка со дијаметар помал од еден милиметар е причина за истекување на течноста за ладење на руската вселенска капсула Soyuz MS-22, закотвена на Меѓународната вселенска станица (МВС), соопшти денеска претседателот
Read more
play_arrow

По 177 дена во вселената астронаутите се вратија на Земјата

Астронаутите кои отпатуваа на Меѓународната вселенска станица и престојуваа на неа во склоп на мисијата Crew-3, се вратија на Земјата.
Read more
play_arrow

SpaceX и НАСА го испратија екипажот на мисијата Crew-4 на Меѓународната вселенска станица

Компанијата SpaceX и американската вселенска агенција НАСА успешно ја лансираа ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon, во која беше вклучен и екипажот на мисијата Crew-4.
Read more

По рекордни 355 дена на МВС астронаутот на НАСА се врати на Земјата

Астронаутот на НАСА, Марк Ванде Хеи, конечно се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица.
Read more
play_arrow
filter

Меѓународната вселенска станица синоќа прелета над македонското небо

Од 18:51 до кај 18:54 часот на македонското небо од северозапад према југоисток синоќа беше видлива Меѓународната вселенска станица, настан кој предизвика љубопитност кај вљубениците во вселената.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more