Обединетото Кралство планира целосно своја мисија во вселената

Четворица британски астронаути наскоро треба да отпатуваат во орбитата и тоа во целосно британска мисија.

Тим Пик во вселената

Американската компанија Axiom, која организира посети на Меѓународната вселенска станица (МВС), работи на планот по потпишувањето на меморандум за разбирање со Британската вселенска агенција.

Проектот ќе чини најмалку 200 милиони фунти, но идејата е да се финансира комерцијално, односно да не се користат парите на британските даночни обврзници.

Axiom потврди за BBC дека е во преговори со корпорации и институции заинтересирани за финансирање. Последниот човек од Обединетото Кралство што патувал во вселената беше Тим Пик на МВС како астронаут на Европската вселенска агенција (ЕСА) во 2015 година.

„Ова е возбудлива можност и навистина уникатна. Никој комерцијално не направил 'национална мисија' како оваа. Тоа е нов модел кој ќе ја формира основата на новото вселенско патување во иднина“, рече Пик.

Тим Пик

Засега има малку детали, екипажот сѐ уште не е избран, а нема ни јасен план.

Во моментов, Axiom користи капсули SpaceX за патувања до МВС во своите мисии, но британската екипа всушност може да орбитира околу Земјата во капсулата неколку дена и да спроведе научни експерименти пред да се врати дома.

Капсулата на Axiom

Американската вселенска агенција НАСА инсистира на одредени услови во случај на мисии за посета на МВС, меѓу кои е и вклучување на искусен астронаут во екипажот, меѓутоа, многу малку Британци го исполнуваат овој услов, а Пик е очигледен кандидат за командант на мисијата.

Axiom, кој беше основан од поранешен функционер на НАСА задолжен за МВС, досега водеше две мисии, а третата ќе биде лансирана следната година. Претходните мисии беа можности за богати поединци и астронаути финансирани од владата кои не се дел од стандардните ротации на екипажот на станицата.

МВС

Но, ако новата вселенска економија во ниската орбита сака одржливо да се развива, таа мора да вклучи сектори кои традиционално не биле вклучени во вселенски активности. Британската вселенска агенција стави акцент на создавање приватна поддршка за новите вселенски компании.

Сѐ уште не е познато кога британската екипа ќе отпатува во вселената. Мисијата мора да биде целосно испланирана, а средствата да се обезбедат. НАСА има ограничен број слотови достапни годишно за комерцијални патници и тие се прилично скапи.

Капсулата на Axiom се спојува со МВС

Axiom наскоро ќе започне со прицврстување модули на МВС, кои на крајот ќе се одвојат како посебна платформа за да формираат комерцијална станица кога МВС ќе биде деактивирана. Поголемиот дел од хардверот е произведен во Италија.

Европските земји гледаат на Axiom како начин да испратат повеќе свои луѓе во орбитата. За разлика од Обединетото Кралство, Унгарија, Шведска и Полска ќе ги користат парите на даночните обврзници.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Вести

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе