3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Високиот холестерол обично не предизвикува никакви симптоми, поради што го нарекуваат тивок убиец, но некои скриени знаци може да се појават на три дела од телото.

Високиот холестерол значи дека има премногу масти во крвта. Иако ова можеби на почетокот нема да предизвика никакви проблеми, со текот на времето може да го зголеми ризикот од голем број сериозни здравствени проблеми. Имено, акумулацијата на холестерол во артериите на крајот може да доведе до затнување и да го спречи истекувањето на крвта, што понекогаш предизвикува срцеви и мозочни удари.

Иако високиот холестерол може да се утврди само со тестови на крвта, во некои случаи симптомите на висок холестерол може да се забележат во одредени делови од телото.

Лицето

На лицето може да се појават два знаци на висок холестерол: ксантелазма, жолти акумулации во внатрешниот агол на окото, кои се показател за други состојби, како што се дијабетес, висок крвен притисок, дебелина и ефекти од пушењето и бел прстен на рожницата на окото.

Рацете

Рацете исто така може да бидат погодени од ксантелазма. На овој дел од телото се појавуваат во форма на грутки на зглобовите, а можат да бидат мазни и со нормална боја на кожа.

Нозете

Високиот холестерол може да доведе до состојба наречена периферна артериска болест (PAB). Оваа состојба се манифестира со болки во нозете, губење на косата, вкочанетост или слабост, чиреви кои не зараснуваат, промена на бојата на кожата на нозете и губење на мускулната маса на нозете.

Ако забележите некој од овие знаци, треба да закажете состанок со вашиот општ лекар. За намалување на холестеролот се препорачува да се намали внесот на масна храна, да се јаде здрава храна, да се вежба, да се престане со пушење и да се намали внесот на алкохол.

Тагови
реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе