Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Voyager 1, најоддалеченото летало во вселената испратено од човекот, испраќа податоци од сите четири свои научни инструменти, соопшти НАСА.

Тоа значи дека агенцијата повторно добива податоци за плазма бранови, магнетни полиња и честички од вселената.

Voyager 1 престана да испраќа податоци минатиот ноември, а поправката беше полн со предизвици бидејќи инженерите мораа да чекаат 45 часа за да добијат повратни информации. Во април агенцијата успеала да добие информации за статусот на леталото, а во мај пристигнале научни податоци од два нејзини инструменти.

Сега НАСА вели дека Voyager 1, кој е на повеќе од 15 милијарди милји од Земјата, „спроведува нормални научни операции“ и дека агенцијата само треба да го ресинхронизира софтверот за следење на времето.

Не е лошо за сонда која продолжи да работи речиси 47 години. Voyager 1 првично беше лансиран во 1977 година во петгодишна мисија за проучување на Јупитер и Сатурн. И покрај повремените проблеми со него и Voyager 2, НАСА постојано наоѓа начини да го продолжи животниот век на овие сонди, како што е користење на резервна моќност или отпуштање погони кои не биле користени речиси три децении.

Voyager 1 го продолжува своето патување, обезбедувајќи ни скапоцени сознанија надвор од границите на нашиот Сончев Систем и инспирирајќи ги идните генерации истражувачи да стигнат уште подалеку во бесконечниот универзум.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Наука

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Read more

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Read more

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Read more

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе