УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Белгиецот Лоис Опенда на четири минути до крајот на вчерашниот натпревар против Словачка (0:1) му асистираше на Ромелу Лукаку кој ја смести топката во мрежата, но судијата се повика на  ВАР бидејќи процени дека Опенда првично ја смирил топката со рака.

Откако судијата Умут Мелер ја погледна снимката, го поништи голот на Белгија, а со ВАР за првпат видовме технологија која многу наликува на отчитување од ЕКГ.

Топките на ЕУРО се опремени со микрочип за сензор за движење кој може детално да го следи секој допир, а податоците се печатат во форма на линија, а во моментот кога раката на Опенда ја допре топката, линијата престана да биде рамна. Погледнете ја ситуацијата овде.

Новата технологија всушност се нарекува Snickometer, кој е систем кој се користи во крикет за да се утврди дали топката удрила во палката.

На ЕУРО, за прв пат досега, на медиумите кои ги пренесуваат натпреварите им беше испратена графиката за откривање на допир што ја користеа судиите на турнирите за да донесат клучни одлуки.

Технологијата може да понуди поголема јасност околу офсајд позициите и допирањата на топката со рака што ги досудуваат судиите.

За потсетување, ВАР ќе биде достапен за гледачите секогаш кога ќе се користи за оспорени одлуки за време на кој било натпревар од Европското првенство.

Тагови
реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе