Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Ветраните, Клеј Томпсон и Пол Џорџ, како што стојат работите наредната сезона нема да бидат дел од Голден стејт Вориорс, односно ЛА Клиперс.

Пол Џорџ сака четиригодишен договор, додека Клиперси му нудат само тригодишен договор, поради што тој чека други понуди, додека Томпсон ги замрзнал преговорите и бара други опции.

Томпсон е слободен играч, додека Џорџ има опција да го тестира пазарот и да преговара со други клубови.

Јудонис Хаслем е еден од кошаркарите кои ја коментираа моменталната состојба на пазарот и каде евентуално би можеле да завршат Пол Џорџ и Клеј Томпсон.

„Морам да кажам дека е најдобро Џорџ да оди во Филаделфија. Имаа најмалку уфрли тројки после додавања, а Џорџ постигна 145 минатата сезона. Плус, тој игра одлично еден на еден. Ембиид може да му отвора простор”, рече Хаслем.

Што се однесува до Томпсон, тој има понуда да замине во Орландо.

„Тој би бил одличен таму, им треба добар шутер бидејќи тие шутираат само 37% за три поени. Клеј шутира 41% низ кариерата, тој е одличен за млад тим и со своето искуство може да даде исклучителен придонес“, рече Хаслем.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Кошарка

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Read more

На повидок револуција во кошарката: Ќе се тестира шут за 4 поени

Read more

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе