Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Кошаркарите на Бостон Селтикс ги победија Далас Маверикс со 106:88 во петтиот натпревар од финалето на НБА и ја освоија титулата со вкупен резултат 4:1.

За тимот од Бостон тоа е рекордна 18. титула во НБА, а прва од 2008 година. Досега Селтикс беа изедначени по бројот на титули со Лејкерс (Лос Анџелес и Минеаполис), кои освоија 17.

Џејсон Тејтум ги предводеше Селтикс на овој натпревар со 31 поен, осум скока и 11 асистенции, додека Џејлен Браун постигна 21 со осум скока и шест асистенции. Кај Далас повторно најмногу покажа Лука Дончиќ. Словенечката НБА суперѕвезда постигна 28 поени, имаше 12 скока и пет асистенции. Кајри Ирвинг, кој играше за Бостон од 2017 до 2019 година, остана на 15 години откако шутираше лоши 5/16 од поле. Тој имаше девет асистенции.

Далас во ниту еден момент не водеше

Бостон во ниту еден момент од играта не губеше, а по изедначениот дел од првата четвртина само накратко имаше предност од неполни 10 поени во втората. Во вториот дел во ниту еден момент предноста на Селтикс не беше помала од 15 поени, а фудбалерите на Бостон во три наврати имаа најголеми +26. Последен пат на 106:80, нешто помалку од четири минути до крајот на натпреварот.

Да потсетиме, Бостон го отвори финалето со 3:0 и ги доведе Дончиќ и Далас во невозможна позиција на кам-бек и пресврт. Во плејоф серијата со четири победи, Далас се обиде да испише историја и да стане првиот тим кој 0:3 ги претворил во вкупна победа. Односот на тие обиди сега е 0:157.

Селтикс ја завршија регуларната сезона во НБА како тим со најдобар скор. Имаа 64 победи и 18 порази. Во плеј-офот победија Мајами Хит (4:1), Кливленд Кавалирс (4:1), Индијана Пејсерс (4:0) и Далас Маверикс (4:1).

Remote video URL
реклама

Кошарка

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе