Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Кошаркарите на Бостон Селтикс ги победија Далас Маверикс со 106:88 во петтиот натпревар од финалето на НБА и ја освоија титулата со вкупен резултат 4:1.

За тимот од Бостон тоа е рекордна 18. титула во НБА, а прва од 2008 година. Досега Селтикс беа изедначени по бројот на титули со Лејкерс (Лос Анџелес и Минеаполис), кои освоија 17.

Џејсон Тејтум ги предводеше Селтикс на овој натпревар со 31 поен, осум скока и 11 асистенции, додека Џејлен Браун постигна 21 со осум скока и шест асистенции. Кај Далас повторно најмногу покажа Лука Дончиќ. Словенечката НБА суперѕвезда постигна 28 поени, имаше 12 скока и пет асистенции. Кајри Ирвинг, кој играше за Бостон од 2017 до 2019 година, остана на 15 години откако шутираше лоши 5/16 од поле. Тој имаше девет асистенции.

Далас во ниту еден момент не водеше

Бостон во ниту еден момент од играта не губеше, а по изедначениот дел од првата четвртина само накратко имаше предност од неполни 10 поени во втората. Во вториот дел во ниту еден момент предноста на Селтикс не беше помала од 15 поени, а фудбалерите на Бостон во три наврати имаа најголеми +26. Последен пат на 106:80, нешто помалку од четири минути до крајот на натпреварот.

Да потсетиме, Бостон го отвори финалето со 3:0 и ги доведе Дончиќ и Далас во невозможна позиција на кам-бек и пресврт. Во плејоф серијата со четири победи, Далас се обиде да испише историја и да стане првиот тим кој 0:3 ги претворил во вкупна победа. Односот на тие обиди сега е 0:157.

Селтикс ја завршија регуларната сезона во НБА како тим со најдобар скор. Имаа 64 победи и 18 порази. Во плеј-офот победија Мајами Хит (4:1), Кливленд Кавалирс (4:1), Индијана Пејсерс (4:0) и Далас Маверикс (4:1).

Руски астролог: Два хороскопски знака ќе паднат на дното по 25 јуни

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Данците завршија пред Словенците поради гол што го постигнаа пред седум месеци

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Конечен расплет во групата Е: Секој може да испадне и секој може да оди во нокаут фазата

Пикси по елиминацијата: Не загубивме 5:0, па да ни се смеат